Monday, November 25, 2013

Kaur Kenderi ja Robert Kurvitza teadaanne

Astume Sirbi peatoimetaja kohusetäitja ja toimetaja ametikohtadelt tagasi. Sooritasime Andres Aule avaldamata loomingu väljaandmisega ränga eksimuse ning ei näe võimalust tegevusega jätkata. Viimaste nädalate vältel oleme vaatamata rünnakutele poliitringkondadest, loomeseltskondadest, haridusasutustest ja ajakirjandusest õnnestunud suurepärase kontseptsiooniga kultuuriväljaande käivitamises. Kuid me ebaõnnestusime poeetilisel tasandil, see oli ainus viga, mille tegime ning see on kõik, mis meile loeb.

Täname Toomas Väljataga, kes on Eesti kultuuri ja südametunnistuse kangelane.
Täname Lea Larinit, kes on vaimselt kõige tugevam inimene, kellega meil on olnud au töötada.
Täname Jüri-Franciscus Lotmanit, kes astus meie nägemuse eest pingelisel hetkel välja.
Täname Rein Langi usalduse ja avatud meele eest. Palume peaministril mitte rahuldada tema tagasiastumisavaldust ning kutsume loomeliite üles taastama enda väärikus ning esinema avaldusega tema jätkamiseks Eesti Vabariigi kultuuriministrina.
Täname inimesi, kes meid toetasid. Teid oli palju.

Reedel Sirp ilmub.

81 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kustutatud ja uuendatud seoses trükivigade ja kohati kehva sõnastusega.

   Umbes pool tundi enne ülalolevat teadaannet kirjutasin nii:

   (...)
   Fakti (Aule kirjas kirjeldatut) ennast ma kõneks ei võta, aga kuna oma võrgupäevikus kirjeldasin Sirbi hõivamist kui dionüüsilist üritust, tuleb nüüd paratamatult meelde, mis tegelikult juhtus Dionysosega (nimelt rebisid titaanid ta tükkideks ning kuna see on tema müüdi oluline osa, jätkasid inimesed tema sümboolset hukkamist igal sügisel).
   (...)
   Aga see ei olegi oluline teema mu jaoks, et kuidas siis nii läks ja miks jms.
   Oluline on see, et vahel, kui sa lähed mängima inimeste ohverdamisega seotud mängu, tuleb vältimatu hetk, kus ka omaenda põlved tuleb maha panna, oma viimased sõnad öelda ja hoop vastu võtta.

   Sest see on parem variant. Ei kista vähemalt elusalt tükkideks.
   ***

   Mul on nii hea meel, et jõudsime ühisele järeldusele. Oleks olnud õudne vaadata, kuidas teid tükkideks kistakse.
   Aitäh põneva nädala ning läbiraputad kultuuriavalikkuse eest ja jõudu!

   Delete
  2. ra-pu-ta-tud*

   ei hakka rohkem kustutama.

   Delete
 2. Aga kui oleks minu teha, siis annaks teile 2013.aasta kaasaegse kunsti auhinna! Nimetagem seks puhuks selle Sirp Prize'iks! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. jajaa, anname aasta turundusteo auhinna ja aasta trolli auhinna jne. jõle lahe.

   Delete
 3. noh, loodetavasti on see nüüd tõsi ja mitte "turundus"

  ReplyDelete
  Replies
  1. Just! Selle Kuldmuna 2013 annaks ka!

   Delete
 4. "Täname inimesi, kes meid toetasid. Teid oli palju." Mis nende toetajatega juhtus, kas nad said kõik surma?

  ReplyDelete
 5. Autoriõiguste räige rikkumine = ebaõnnestumine "poeetilisel tasandil". wtf. Oleks romaaniarvustus olnud, kas siis oleks olnud proosaline tasand.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Etümoloogiliselt tähendab 'poeetiline' teostuslik (kreeka keeles sõnast 'tegema'). Nii et kõik on korras, ära muretse.

   Delete
  2. Etümoloogiliselt küll, aga sõna "poeetiline" haakub eesti keeles "poeesiaga", mitte "poeia"( ehk tegevuse) ega "poeetika"(ehk kirjandusteooriaga):
   poeetiline <12:-lise> luule-; luuleline, lüüriline, tundeküllane ▪. Poeetiline kujund luulekujund. Poeetiline loomus. Poeetiliselt. Poeetilisus

   Sestap poeesia arvustus ei ole poeetiline tegevus ehk luuleloome, saati siis autoriõiguste rikkumine.

   Delete
 6. Loodan, et see on mingi nali. Aga kui ei ole nali, siis loodan, et kandideerite uuesti kui tuleb peatoimetaja konkurss.

  ReplyDelete
 7. "Kultuuri jaoks oluliste teemade tõstatamine" tuleb ikka ära ma loodan.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muide, tuligi ju ära. Nii ta vast kavas polnud, aga nii kukkus välja.

   (Nii nagu püss pärast kärgatust westernides suitseb, hõljub juhtunu kohal nüüd Goethe Mefistofelese vaim.)

   Delete
 8. Kas nt. Kroonikal ja uuel Sirbil on mingi põhimõtteline vahe ka?

  ReplyDelete
 9. Poeetilisel tasandil? VÄGA põnev järeldus teil.

  ReplyDelete
 10. Igati tervitatav samm. Huvitav ainult, et te sellest igalt poolt kaelasadavast rünnakute rahest enda jaoks mingit järeldust ei teinud. Poeesial ja enesepettusel on siiski mingi vahe. No aga eks te kerige oma mulli siis rahus edasi, olete ennast vähemalt kogu selle aktsiooniga korralikult ära positsioneerinud.

  ReplyDelete
 11. Ja jumal tänatud!

  ReplyDelete
 12. Kui see nüüd tõsi on, siis see tegu väärib tunnustust.
  Enesekriitikat sooviks Teile - avab palju uut.

  ReplyDelete
 13. Nüüd toetajana tunnen, et oleksin pidanud ehk häälekamalt toetust avaldama.. Uskumatult kahju. Edu ja jõudu teile edaspidiseks - ükskõik mis ka ei öeldaks, teil oli mõtteid ja julgust riskida.

  ReplyDelete
 14. Noh, poeetilisel tasandil oli see feil päris poeetiline. Igal muul tasandil siiski lihtsalt feil.

  ReplyDelete
 15. Täiesti lege värk. Kenderi Sirpi ilmus ainult üks number. See number hakkab kunagi maksma head raha. Kenderile ja tema meeskonnale jõudu. Loodan, et leiate rahastajad ja hakkate oma "Sirpi" välja andma. Sirbike võiks nimi olla? Et nagu noore inimese Sirp või midagi sellist.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mulle jäi nagu mulje, et järgmine on ka veel nende tehtud? Tuleb vist reedel kell 7 hommikul ostma minna - kindlasti teevad raju numbri.

   Delete
  2. Jah. Sirbike, nendele, kes päris sirpi läbi lugeda ei jõua ja kellele meeldib kogu aeg kasutada sõnu nagu pr ja reklaam ja meedia ja kellele meeldib kaamera ees oma nokut näidata

   Delete
 16. "Viimaste nädalate vältel oleme [..] õnnestunud suurepärase kontseptsiooniga kultuuriväljaande käivitamises."

  Kuule Robert, me kõik nägime seda lehenumbrit. See osa kontseptsioonist, mis oli suurepärane või noh, enam-vähem, nagu Sirp ikka, oli ammu varem käivitatud. Kaanekujundus oli vbl suurepärane, aga see ei ole lehekontseptsioon. Muu osa oli, noh, rohkem ja vähem õnnestunud. Selle põhjal jäi nagu mulje, et teil väga ei olnudki seda kontseptsiooni. Mis on ka iseenesest täitsa normaalne ja tavaline, lihtsalt, tra, miks on siis vaja nii palju tuututada kogu aeg.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jep. Ma ei saa ka sellest aru - visioonidokument on täielik soust ja number on samamoodi üsna keskpärane. Mis kuradi suurepärase kontseptsiooniga kultuuriväljaande käivitamine? Sirp on juba väga kaua käigus olnud ja proovinud ennast eemal hoida ajaviitekirjandusest.

   Delete
 17. Aga miks üldse kõik ise tagasi astuvad? Normaalne oleks ikka nii et kui uksest välja, siis aknast sisse, ainult üle laiba. Kultuuriminister oleks võinud öelda et "te peate mind füüsiliselt tapma kui tahate must lahti saada ja ma kaitsen ennast kõigi vahenditega"

  ReplyDelete
 18. Mission completed.
  Sutsu kloun värk tegelikult.

  ReplyDelete
 19. Seriously, who cares? Mustus te nabas ei huvita mitte kedagi. Sirp oli keskpärane enne ja viimane number samuti. Te kaapisite hulga tolmu üles, nii et sellest on isegi midagi kasu tulevastele tegijatele. Aga ise minge unustusse tagasi nüüd, aitab küll.


  It’s been a fortunate thing that Salinger has sat back and rested on his increasingly thorny laurels for the last several decades, because in doing so he’s spared us inevitable Catcher sequel, in which we learn whatever happened to that freaky Caulfield kid. Here’s what I think. After a certain amount of time faking being deprogrammed, Holden goes to Brown and after graduation eventually gets a job at an ad firm, where, thanks to his ability to pitch products to “the kids,” he does very well. He gets married, has a couple of kids, gets divorced, becomes a high-functioning alcoholic but is nevertheless eased towards the door with a generous buyout, and after that — well, after that, who cares?

  http://whatever.scalzi.com/2010/01/28/from-the-whatever-archives-holden-caulfield-in-middle-age/

  ReplyDelete
 20. Teie viimast Sirpi ootan ja vaatan ikka huviga. Sellest avaldatud numbrist hakkas silma paar muutust ehk küll:
  1) Liberaalsem keelekasutus. Võib kah, mind ei sega.
  2) Feminismi jõuline esiletoomine. Päris tore, huvitava perspektiiviga poliitilise teooria koolkond.
  3) Skeptilisem välispoliitiline suunitlus - jäi silma see NSA teemaline artikkel. Väga tervitatav.

  Ühesõnaga ei olnud midagi halba, kollastumise tendentse võib näha vaid väga küüniline silm oma kõigutamatu narratiiviga. Selline pange astumine oli küll kole. Paar nädalat oleksite veel võinud näidata, mida suudate siis, kui ei istu oma krüptilises ja kohustustevabas mugavustsoonis siin lehel, vaid olete kohustatud ennast perioodiliselt näitama ja autentse eesmärgi (vastandina üleolevale ja parodeerivale) nimel tegelema, selle aktiga lihtsurelike tasandile laskudes. Liiga lühikeseks jäi teie enesetõestusaeg.

  Ühesõnaga, tehke oma väljaanne või jätkake Sirbi sarnast ettevõtmist siin lehel edasi. Sittagi sisulist ei oska teist siiamaani arvata, aga tahaks.

  ReplyDelete
 21. Pigem oleks oodanud, et järgmises Sirbi numbris vabandate luuletaja ees. Sellest oleks piisanud. Leht sai kiiruga tehtud ja uutele tegijatele mõnevõrra andestatav, et luuletajaga kooskõlastamata tema looming lehte läks. Taandumise põhjus oli teil endal otsitud, sest otsustasite survele järele anda. Tegelikult oleks lugu paljutõotavam olnud, kui oleksite rohkem numbreid teinud - kuni uus peatoimetaja oleks leitud (nendest numbritest oleks saanud ka selguda, et saate jätkata). Selle ajaga oleks mõned asjad ausalt välja öelda saanud. Praegu jätsite aga oma võimalused realiseerimata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. sama siin, minu poolest oleks piisanud kurvitsa ametist vabastamisest. las olla hiljem kaasautor. aga võibolla tõesti oli ka kender otseselt teadlik.
   aga igal juhul kahju - kultuurirahvas saab oma kivistunud tellise tagasi. tellin veel mõnda aega, aga kardetavasti lõpetan oma äsja uuendatud tellimuse peagi.
   juba aastaid on tundunud,et huvitavam osa kultuurist on väljaspool sirpi.

   Delete
  2. Anna andeks, mis mõttes läks kooskõlastamata see arvustus trükki? Oli ju kokkulepitud, et sellest kogust ühtegi luuletust ei avaldata. Kurvits ise ka kirjutas, et meelitas, mis ta meelitas, aga Aule nõus polnud.

   Delete
 22. Väga palju mõttetut rapsimist, rabedust. Väga palju alandust headele endistele toimetajatele ja luuletajale. Sellist ebakompetentsust saab põhjendada ainult äärmise ebaküpsusega. Mõelge, arenege.
  Vähemalt ministrist saite lahti ja Sirbile propa tehtud, selle eest Kenderile aitäh.

  ReplyDelete
 23. Täna tuleb ilmselt teade, et Väljataga loobub oma ametist. Siis on Kender sõbrale küll kogu selle supiga karuteene teinud.

  ReplyDelete
 24. Arvestades kõike seda jama mis sai tehtud, on veel suurem rumalus nüüd peale suurt kisa loobuda. Sirpi saab panna vabanduse ja Aulega saaks ka suhteid siluda, see nõuab aega ja vaeva ja suuri inimest. Asjast loobumine on nüüd jällegi erakordeselt rumal samm. Kui lõhuti asi ära, siis ehitage uuesti üles. Nüüd muutub kõik eelnev veel mõtetumaks. Absurd. Lang lahkub niikuinii. See samm siin ajab inimesed nüüd igatahes veel rohkem vihale. Oleks soovitanud veel seedida paar päeva mitte teha tormakaid käike.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aga mitteavaldatud luuletaja Aule peaks ju rahul olema?! Ja tema avaldust eile ohjeldamatult tiražeerinud kultuuriinimesed ka.
   Jan Kaus ei ole end veel kultuuriministriks pakkunud?

   Delete
  2. Eeldusel, et Aulet motiveerib sama, mis tundub Zaumi katastroofiklubi põhiline mootor olevat - pildilesaamine. Kui see ei ole tema kütus, siis ei tea, miks ta rahul peaks olema.

   Delete
  3. Esimesele kommentaari kommenteerijale. Sinu funktsionaalne lugemisoskus on kehv. Artiklis on öeldud, et Aule on varasemalt väljaantud autor. Antud luulekogu polnud aga veel valmis. Kas Sina tahaksid püksata kodust lahkuda?
   Ilmselt pole sa ka loomeinimene, sest ei adu seda, mis on looming autori jaoks. Kõik ei ole ka erilised edvistavajad, vaid mõned teevad asja hingestatult.

   Delete
 25. Õõnsate loosunglike teadaannete produtseerimises olete küll meistrid, aga see ei peaks olema ainus ühiskonnaga suhtlemise viis.
  Ei mäletagi, et peale nõukogudeaega oleks lugenud nii kõmisevaid hüüdlauseid.
  Eriti koomiline osa on armastusavaldus ministrile ja üleskutse loomeliitudele oma väärikus taastada ... no andke olla, palun ...

  Tulge ometi oma mullist välja, kasvage suureks. Väljas on teine, suurem maailm. Või võtke oma punti mõni laiema vaateväljaga suhtekorraldaja.

  See, et Lang tagasi astus, ei olnud teie teene. Teie/Kenderi rabe käitumine Sirbi toimetuses andis kultuurirahvale lihtsalt kätte hea vahendi lõplikuks vormistamiseks.

  Teid ennast aga kasutati mitmelt poolt lihtsalt ära, osa tekitatud plahvatusest lendas teile endile paraku näkku, aga kui suudate oma vigadest õppida, siis on ju kogemus hea.

  Ja kui ennast ka vähem'luuleliselt' õpite väljendama ja tekstidesse ka mõte sigineb, siis saate ju oma tekste ka Sirbis avaldada, oleks väga põnev tutvuda. Reklaam on ju tehtud nii endale kui Sirbile, kuulsus tuleb nüüd vaid katsuda enese kasuks pöörata. Miinustele hakata ka plusse lisama.

  ReplyDelete
  Replies
  1. tegu on hea kommentaariga, olen nõus. peale aatelist ülespuhutud visioonikirja ja räiget ebakonstruktiivset kriitikat endiste toimetajate + kultuuriinimeste pihta oleks tõesti midagi natukenegi enamat ootanud. nimelt näiteks siirast püüdmist anda uutele tekstidele mingigi kvaliteet joondudes nn vanas Sirbis avaldatust. selle all ma mõtlen vähem tundumusi ja arvamusi; rohkem refereeringuid, viiteid... laiemat silmaringi, mida ise sai nii usinalt teistele soovitatud. tegelikkuses ei olnud zaumlaste avaldatud tekstid ka (maailma mastaabis) eriti uudsed. kirsikesena tordil lebas aegunud ja hambutu arutelu idiotismi üle. oli "vana sirp" nagu oli, vähemalt puudusid sellest, jällegi-tundumuslikud ja mustvalged ennastõigustavad kirjatükid.

   asja võib aga siiski saada, näiteks kui nina ja maapinna vaheline (geomeetriline) kraad kunagi väheneb. ülalasetsevas kommentaaris on väga ilusad soovitused.

   Delete
 26. See asi meenutab Sakala keskuse lammutamist... ainukese vahega et nüüd jääbki raibe lammutamata. Ka siis oli stagneerunud pesemata juustega kultuurijüngrid amortiseerunud ja asbesti täis topitud keskuse lammutamise ja uue hoone rajamise vastu... täna need samad vatid ostlevad, tarbivad ja presenteerivad kultuuri seal nii mis kole. Sirbiga vist nii hästi ei lähe , tuleb vana veri tagasi ja kopitab edasi.

  ReplyDelete
 27. Juhhei. Nüüd saab sellest kohutavast halvast Nissanist loobuda ja normaalsema masinaga ringi vurada. Nõrk härrased, väga nõrk.

  ReplyDelete
 28. Üldiselt oli kogu see lugu nõme häppening. Aga tänud, et Langist lahti saime. Ammu olnuks aeg.

  ReplyDelete
 29. Kender: ma olen selle lehe jaoks valmis andma oma viimase vaimutervise

  http://www.postimees.ee/2605848/kender-ma-olen-selle-lehe-jaoks-valmis-andma-oma-viimase-vaimutervise

  Härra Kender näitas siis sisuliselt, et tema vaimutervis on väga nõder.
  M.O.T.T.

  ReplyDelete
 30. ZA UM - mõistuse pärast/nimel. Pigem ANNA MÕISTUST. Sirbi tegemiseks jäi seda väheseks. Tähekese jaoks peaaegu piisaks. Said vist ise ka aru ja leidsid vabanduse taandumiseks, enne kui tühi kolp liiga nähtavaks saab.

  ReplyDelete
 31. Грибоедов, "Горе от ума".

  /Tõlge - Seenesööja, häda mõistuse pärast ...

  ReplyDelete
 32. Meil on nüüd uutmoodi juhtimine. Mitte ühe inimese võim ega aristokraatia ega pluto kraatia, vaid väikesed rühmad, kes tõusevad absoluutse võimuni juhusliku surve läbi, sõltuvalt poliitilistest ja majanduslikest tingi mustest, mis jätavad vähe ruumi otsustele.
  Nad on abstraktsete jõudude esindajad, kes on jõudnud võimuni iseendale alis tu mise läbi. Raudse tahtega diktaatorid kuuluvad minevikku.
  Enam ei tule Stalineid ega Hitlereid.
  Seda, kõikidest maailmadest ebapüsivaimat, juhivad juhuslikud. Saamatud, hirmunud piloodid tohutu masina ees, mida nad ei suuda mõista, kutsudes kohale eksperte, kes ütleksid, millisele nupule vajutada.

  [W. S. Burroughs, “No More Stalins, No More Hitlers”, “Dead City Radio”]

  ReplyDelete
 33. Paistab, et isegi ebaseaduslikkuse piiril kõikuv, läbinisti ebaeetiline käitumine ei suuda purustada zaumi eneseimetluslikku mulli. Kurb. Ainus, kes edaspidi peaks oma eneseväärikust katsuma taastada on mõistagi zaum ise, aga nagu Rein Raudki märkis, omistavad need enesetajuvõimetud, nüüd juba karikatuuri-sarnased tegelaskujud teistele seda, mida nad ise kehastavad. Nagu Homer Simpson ütles: "This is everybody's fault but mine."

  ReplyDelete
  Replies
  1. Simpsonitest leiab neid lauseid veel. Kirjeldamaks juhtunut ja ilmselt ka juhtuvat...

   Delete
  2. Tõsi. Meenus ka üks teine dialoog, kohandatuna olukorrale:

   Zaum: "Asju saab teha kolmel viisil: õigesti, valesti ja Zaumi moodi."
   Sirbi lugejad: "Kas see pole sama mis valesti?"
   Zaum: "Jah, ainult et kiiremini!"

   Delete
  3. Asjaosaliste käitumine, nagu näib, ei ole siiski läbinisti ebaeetiline, vaid selektiivselt. Aule asjus ollakse ju nüüd aumehed par excellence, eriti peatoimetaja.

   Delete
 34. Kender Sirbi peatoimetajaks

  ReplyDelete
 35. kas eesmärk oligi võtta kõrist kinni, raputada ... sülitada ja siis lihtsalt minema lonkida!? A hää, et niigi läts.

  ReplyDelete
 36. https://www.youtube.com/watch?v=b2we3D3H3hg

  ReplyDelete
 37. Ja oligi häppening, ainult et pikem - ma ju soovitasin manifest kohe maha vötta ja kultuuriliseks eksperimendiks kuulutada.
  Välja tuli aga ekskrement (teile ju vöörsönad meeldivad).

  ReplyDelete
 38. Tsiteerides anonüümser Delfi kommentaatorit "... Molekuli lõhestamise operatsioon edukalt lõpuni viidud..."

  ReplyDelete
 39. Tänan Za/UMi mehise raputuse eest eesti kultuuriruumis. Jälgin huviga mis edasi saab. Teatrilava on nüüd tühi. Ohhhooo põnev, kas nüüd need kes ZA/UMi maapõhja needsid, suudavad nüüd ise vastutuse võtta ja midagi ära teha. Teisi kiruda on ikka lihtsam kui ise teha. Või läheb klassikaline Sirp ikka edasi. Millest oleks kahju, sest seal oli kõik nii kivinenud ja etteaimatav. Ikkagi süvakultuur ja muu tähtis asi. Ma ei ole süvakultuuri vastu, aga värskemat pilku oleks vaja küll. Saab näha kas uued tegijad seda suudavad. Ja kui tulevad süvakultuuri kõrged tegijad, nagu nad eeldatavasti on, kas nad suudavad olla avatud näiteks ZA/UMi tekstidele? Jah, ZA/UM oma nooruse tuhinas tegi mõndagi valesti, aga kirjutised olid ju head. Nii head, et näiteks Sauter ei leidnud kõiki uue Sirbi tegijaid ülessegi oma arvamusloos. Ja mingit erilist kriitikat peale „ blogiliku sõnakasutuse“ ju väga ei leitudki.
  ZA/UM, tehke proovi, pakkuge edaspidigi Sirpi oma tekste. Minuteada on teid päris palju, 20 ringis või isegi rohkem.

  ReplyDelete
 40. Hr. Kenderi vaimne tervis ei pidanud ilmselt vastu - viimasel nädalal läbielatud pingete ja magamatuse tõttu kukkus ilmselt kohe läinud reede lõunast (a vbl juba neljap. õhtust?) alates tähistama ja sealt edasi üha suuremasse ja sügavamasse alko-auku. Seal olles sai teada, et isand Aule on oma loomingu vastutahtmist avaldamise asjus avaliku kirja sepitsenud. See sai viimaseks tilgaks karikas, sõbrad-refarid juba niikuinii olid nina vingu tõmmanud oma kultikooni tagandamise pärast ja ei täind enam koos pidugi panna. Seega - väike pooluimas nõupidamine Kurvitzaga ja otsus sündis: tõmbame leebet, las mutid koristavad ise toimetuses ... okset. pohhh..

  ReplyDelete
 41. Teie käkid ei astu edasi ega tagasi.
  Teie olete tööle võetud töölepinguga ja peate käituma vastavalt TLS sätetele.
  Ministril töölepingut ei ole, tema saab tagasi astuda.
  No ei maksa igal mehikesel end ministriga samale pulgale seada.
  Seega peate esitama tööandjale kirjaliku palve tööleping ennetähtaegselt lõpetada, tema siis vaatab, mis edasi saab.
  TLS kehtib kõigile töölepinguga tööle võetud isikutele.
  Ei saa siin proled midagi laiata, et nemad astuvad tagasi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Saab ikka. Igalt töölt saab. Saab isegi nii et ei ütle ka ja kui helistatakse, siis katkestad kõne.

   Delete
  2. Lepinguid ei olnud sõlmitud, vähemalt toimetajatega mitte (seal oli vähemalt 5 uut inimest, kes tegid kaks nädalat igapäevaselt 18h tööd - lepinguteta, rahata). Ajakirjanikud, korjake see info nüüd üles ja kontrollige üle.

   Delete
  3. "seal oli vähemalt 5 uut inimest, kes tegid kaks nädalat igapäevaselt 18h tööd - lepinguteta, rahata"
   Ahah, ilmselt peaks tänulik olema? See haletsust luniv fraas ju näitab ainult seda, et töö käis kaugelt üle jõu. Kaks nädalat oli lubamatult pikk aeg sel juhul, oleks pidanud juba kahe päeva pärast tunnistama, et ei saa hakkama.

   Delete
 42. Tõsine pettumus. Nii nõrka mängu küll ei osanud oodata.
  Kui oled valinud teerullijuhi rolli, siis muudkui aga rulli. Mis poeetiline tasand? Rullid hooga üle ja edasi!
  Reedene peatoimetaja läbikukkumise arvamuslugu omandas kahjuks sootuks teise tähenduse.

  ReplyDelete
 43. Aga kumb teie heerostest siis valetas?
  Väljataga ütles, et Lang näitas talle Kenderit ja Lang, et Väljataga tõi mehe tuppa.
  Mõlemal ei saa õigus olla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kender on ka avalikult öelnud, et Väljataga räägib tõtt ja Lang valetab.

   Delete
 44. Kahjuks ei õnnestu zaumil kogu afääri ka kunstilise perfonksi või kirjandusliku ettevõtmisena serveerida, nagu on mõnelt poolt on soovitatud, sest Mark Twain tegi selle juba 140 aastat tagasi ära.

  http://www.readbookonline.net/readOnLine/1524/

  Ehk "Kuidas ma põllumajanduslikku ajalehte toimetasin." Ilmunud ka eesti keeles.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei hakka täieõiguslikult ZA/UMi tegusid õigustama (ega yldse pooli võtma; nõustun kõikse rohkem M.Lotmaniga ses afääris - kultuurile on kokkuvõttes sellest kremplist kasu), aga väide sellest, et seda ei saaks "kunstilise perfonksi või kirjandusliku ettevõtmisena serveerida" ei ole sobiv, sest kunstis oleneb kõige rohkem ikkagi kontekst, kus ja mida tehakse. Väga paljud asjad on varem juba tehtud, kyll aga hoopis teistsuguses kulturoloogilises olukorras. Nt Jaan Toomiku kurikuulus installatsioon "15. mai - 1. juuni 1992" on selle käsitluse järgi juba Itaalia kunstniku Piero Manzoni poolt 1961.aastal tehtud - "Merda d'artista". Vot.

   Delete
  2. Tõsi, ei vaidle üldse. Üsna humoorikas oli lihtsalt lugeda, kuidas tekst aastast 1870 kordab laias laastus järk-järgult kogu toimunut.

   Delete
 45. Zaumnikud tegid nyyd hulgaliselt väga ebameeldivaid ja räpaseid asju.
  Kes oleks osanud arvata, kui kergelt muudetakse see omapärane kamp partei hävituspataljoniks,
  kes käsu peale tormab voimuparteid kritiseerida julenud kultuuriinimeste kallale.

  Kuni selle viimase teadaandeni, mis on ehedas sovieti stiilis suurustav susserdis, kus rõhk on tänul parteile ja liidritele ning muidugi ei puudu manitsus kultuuriinimeste aadressil, kes pimesi ja kriitikavabalt ei allu partei ning valitsejate diktaadile.

  Adekvaatse reageerimise asemel tänate Langi ja palute alandlikult kauaaegset parteiliidrit ning hurjutate ausaid inimesi?!?
  Kuhu säärastel on veel langeda?

  Zaumnikud - kes Te olite - ja mis on teist nyyd saanud...

  Uskumatult ebameeldiv lugu.

  ReplyDelete
 46. Kõige ebameeldivam selle loo juures on hoopis need väiklased kultuuriinimesed, kes siin ikka veel rahu ei saa ja käivad siin maaslamajat tampimas ja räuskamas. Ma polnud küll selles loos algselt zaumi poolt, aga mida vähem väärikust meie kultuurieliit näitas, seda ebameeldivamaks nende poolel olemine mulle muutus. Vastik lugu.
  Loodan, et Sirbi uus toimetaja ei ole ei Urmet ega Kaus, vaid keegi kolmas. Kõrgharitud, värske pilguga, avatud meelte ja suhtumisega kultuuritundlik inimene. Kas meil on selliseid?

  ReplyDelete
  Replies
  1. kas kutseharidusega saaks ka? mul pilk on üsna värske ja olen tundlik ka. mõne meelest liigagi.

   Delete
  2. Ei. Mine ülikooli ja siis vaatame.

   Delete
 47. ...sai pisut müratud...

  ReplyDelete
 48. Sorri - mina ei käi kedagi tümitamas, pähe ka ei tule - aga kas zaum on siis maaslamaja? vaat see on mulle küll täiesti uudne aspekt!
  Pigem tuleks selleks kokkuvõttes ikkagi pidada pigem neid, kes nende teele ette on jäänud.

  ReplyDelete
 49. Klassikuid vabalt tsiteerides: Kenderi ja jüngrid on vanajumal loonud hoiatuseks teistele, kuhu võib inimeseloom langeda, kui ta oma hinge eest hoolt ei kanna.

  ReplyDelete
 50. Andrei Hvostov: Triksterid ja impotendid

  Kaur Kender olla eesti kultuuri trikster (Rein Raud ja natuke ka Marek Tamm on seda oletanud; ma vist mõistan neid – mõlemad on seotud Eesti Humanitaarinstituudiga, aga seal on õppinud ka Kender).
  “Trikster” on kultuurilooline mõiste. Sõna tüvi on ingliskeelne “trick”, sellesse keelde on see tulnud prantsuskeelsest sõnast “trique”, see omakorda rahvalikust ladina keelest – “triccare”.

  Kuna eesti keeles on samuti lähedane sõna olemas, laenuna mõistagi, siis te juba aimate selle tähendust – see on “kelmus”, “pettus”, “valemängimine”.

  Maailma müüdivaramus on triksteritel oluline roll. Nad toovad segadust jumalate loodud korrastatud maailma.

  Näiteks taevase tule varastanud ja selle inimestele andnud Prometheus on trikster.

  Germaani mütoloogias on seda (pool)jumal Loki. Vanemas Eddas on laul nimega “Lokasenna” ehk “Loki riiulaul”, mille sisuks on Loki ootamatu saabumine jumalate joogilauda, kus ta hakkab järgemööda kõiki solvama ning tüli norima.

  Teeb sedasama, mida kunagi kaugetel müütilistel aegadel tegi Kivisildnik, kes avaldas pühadustteotava teksti “Eesti nõukogude kirjanike liit 1981. aasta seisuga, olulist”.

  Sama võtet kasutas ilukirjanduslikult Tarmo Teder romaanis “Onanistid”, kus peategelane lõbustab oma kaastöötajaid nimekirjaga kolleegidest, kelle nime taha on kirjutatud lühidalt midagi iseloomulikku (ma olen Tederiga pikalt ühes toimetuses töötanud ja mul on tõsiselt alust arvata, et “Sergei Sabašnik, fašist, tahab saada propagandaministriks” käib minu kohta: kuna see trikk on suhteliselt kulunud, siis see töötab vaid romaanis, mitte tegelikus elus – mu head läbisaamist Tederiga see ei mõjuta).

  Asi ei pea muidugi piirduma solvangutega või taevase tule varastamisega. Trikster teeb kõike, mida peetaks sündsusetuks või lubamatuks. Näiteks intsest on triksterlik käitumine.

  Segadusest, mis niisuguse tabude murdmisega kaasneb, sünnib midagi uut.

  Trikster Kender tungib oma omnipotentse vändaga eesti kultuuri üska – see on sammaldunud, see pole juba terve igaviku märjaks läinud –, penetreerides seal kõiki ja kõike, lüües mõned põrandale pikali ja pekstes neid jalgadega (ai-ai-ai, Eesti kultuuri korüfeesid!).

  Vägivald, valu, pisarad, meeleheide … kultuuriminister ei eraldanud akti sujuvamaks teostamiseks libestusainet. Kenderi hiigelriist murrab sisse nagu taraan, tekitab vigastusi, lausa eluohtlikke, aga pole parata – eesmärk on murda valla väravad ZA/UMi spermatosoidikestele, kes ongi juba valmis välja purtsatama ning eesti kultuuri uueks looma.

  Pärast ühte pooltugevat akti (Kenderi esimene ja viimane Sirp) tõmbab trikster vända välja ja teatab, et ta enam ei viitsi.

  Või tal on ühe luuletaja ees moraalsed süümekad.

  Mis iganes.

  Raisk! Just siis, kui hakkas huvitavaks minema!

  Kahtlustan, et meie trikster osutus impotendiks.

  Peamine mure, nagu enamik sammaldunud kultuurikorüfeesid rõhutab, on mure ZA/UMi spermatosoidide pärast. Et nad ei tunneks end olevat kuskile kloaaki lastud, petetud.

  Triksterid petavad üldiselt kõiki.

  Ma ei oska muud soovitada kui seda, et kaasake neid noori Sirbi tegemisel.

  Muidu kaotab toimunu igasuguse mõtte.

  Hullemgi – kogu aktsiooni tulemus oleks täpselt vastupidine soovitule – allakäik, millega mindi võitlema, saab selle võimetusaktiga ainult veel kord rõhutatud.

  ReplyDelete