Thursday, November 14, 2013

Sirbi visioonidokument


Eesti Vabariik on ära teeninud kaasaegsema kultuurilehe. See tähendab sammu edasi sellest, mis on praegu. Juba arvamusküljelt alustades. Ebakonstruktiivse kriitika väärtus langeb pöördvõrdes sellega, kui levinud ta on – oleks vabariigis ainult üks inimene, kes mõtleb, et asjad saaks ka paremini olla, oleks ta määramatult väärtuslik. Ent mida enam neid on, seda enam on tegemist fooniga, millel on jõudu vaid kehva tuju tekitada. 

Sirbi arvamusküljel saaks alustada reaalset poliitilist diskussiooni, sellist, kus osalevad ka tegevpoliitikud kõigist parteidest, ning seda teiste kodanikega võrdsetel alustel. Praeguses poliitikakriitilises diskursuses on märgata, et poliitikutesse suhtutakse dehumaniseerivalt ja kriitikud tegelevad põhiliselt oma imago ehitamisega, mis on paratamatult ka poliitikud üpris tõrksasse meeleollu viinud. See on vajalik metastaas, ent selline, mis võiks nüüd lõppeda. 

Poliitikuid ja teisi kirjaoskajaid peaks teineteisele lähendama, näitamaks, et mõlemal poolel on tegu inimestega, kes hoolimata mõningaist erimeelsustest jagavad siiski ühiseid eesmärke. Üldises meediaplaanis domineerib seisukoht, et siin riigis on võimatu elada ja poliitikutega on võimatu rääkida. Sellele vastandlik vaade oleks seega alternatiivne, uudne seisukoht. Teised lehed pakuvad vaid sensatsioone, Sirp pakuks rahu, see on: tsiviliseeritud aktiivsust, vastandina hüsteerilisele paigaltrampimisele.

Kultuuri osas toetuks uuenenud Sirp J. F Lotmani maksiimile: “Globaalselt on kõvad need, kes mõtlevad ajalooliselt, regionaalselt on kõvad need, kes globaalselt, lokaalselt need, kes regionaalselt, ja need, kes lokaalselt mõtlevad – need eriti kõvad ei ole.” 

Ei tasu karta pilgu pööramist väljapoole, see on väikerahvaste ajalooline eelis, et nad pole iseoma asjadega liialt hõivatud, et nad suudavad mujal toimuvaga kursis olla ning sellele kiirreageerida. Saab olema rohkem poliitilise, ühiskondliku ning teadussisuga tõlkeartikleid (eesmärgiks ka erinevate alade populariseerimine ning nende alade keele rikastamine), ning täidetama tõlkeraamatute arvustuste nišš, mis annaks ka eesti tõlkijatele enam teenitud tunnustust. 

Samuti ei peaks piirduma vaid päevakajalise kajastamisega, kuna tänapäevale ei kuulu mitte ainult tänapäev, vaid kogu olnud ajalugu. On eestlase vabadus otsustada, kas täna on relevantne järjekordne punt kooli lõpetanud teatritudengeid, mingi üheksateistkümnenda sajandi juhtum baltisakslastega või Egiptuse impeerium. Vabalt võib olla, et Egiptuse impeerium õpetaks neile midagi enamat, kui tavalised kahtlusalused. 

Uus „Sirp“ saab käsitema naljakust elu orgaanilise osana, mis on alaliselt taustal. BBC dokumentalist Adam Curtis on öelnud, et need, kelle poolel on huumori eesliin, nende päralt on võim. Samuti plaanime mõneti tagasi tuua üheksakümnendate mängulisust. Seda, et hea mõte on hea mõte ka siis, kui sellele ei ole leheplaanis kindlat kohta designeeritud. See on vabaduse idee. On mõeldav ja võimalik kirjutada analüüs Ilmutusraamatust, või ühest märgilise väärtusega luuletusest, laulust või pildist, või ka tervest ajaloolisest perioodist. On mõeldav ja võimalik, et mingi asi või sündmus on nii tähtis, et neli numbrit räägivad järjepanu ainult sellest. On võimalik ja vajalik kirjutada süsteemseid, objektiivseid kriitikaid tervetele konkureerivatele meediaväljaannetele. Ka ajakirjandusse on võimalik suhtuda, nagu tegu oleks loova ülesandega, mis pürgib mundaansetest eesmärkidest kõrgemale.

Eesti kultuurileht peab teenima eesti kultuuri huve laiemalt, kui vaid nende huve, kes juba Eestis kultuuri teevad. Ka peab ütlema, et Sirp on praegusel kujul äärmiselt tekstitihe leht. Sõnad ei saa hingata. Pigem vähem, kuid paremini. Teksti peamine eesmärk on olla loetav ning pakkuda huvi laiale lugejaskonnale. Kultuur ei tohi olla oma nurka getostunud ning tegeleda vaid iseenda problemaatikaga, vaid olema igaühe asi. Kultuur tuleb akademismilt tagasi võita kirele, romantikale ja huumorile, et ta oleks elav sõna surnud kirjatähe asemel.

Teadusrubriik saab kajastama enam tehnoloogiauudiseid. Tänapäeva inimene elab tehnoloogilises keskkonnas ja arvuti on järjest universaalsem kultuuritööriist. Uue Windowsi läbikukkumine on kultuurisündmus ja suur osa teksti jõuab inimesteni täna netikeskkondade vahendusel, nende keskkondade vooruste ja puudujääkide analüüsimine on kultuuriga tegelemine. 

Samuti saab integreeritama videomängude arvustusi. Tegemist on nähtusega, mis on just sellel hetkel kultuurivormiks tõusmas. Eesti kui e-riigi juhtival kultuuriväljaandel oleks mõistlik järgi jõuda. Kindlasti peaks senisest enam tähelepanu osutama fotole ning fototehnikale. See, et üks harrastus või kunstiliik on tänu tehnika arengule muutunud peaaegu universaalseks, ei tähenda, et ta oleks vähem tähtis kui varem. Pigem vastupidi. 

Jooksvalt peaks sisse viima ka seltskondliku elemendi. Kultuur on kollektiivne tegevus ja näitusi suuresti selleks korraldataksegi, et inimesed avamisel kokku saaksid. Kultuur, see on elu, ja elu peaks jõudma inimesteni. Et oleks märke sellest, et asjad toimuvad. Samuti saaks reporter külastada filmivõtteid, anda teada valmimisel projektidest. 

Ning viimaks, ka uuriva ajakirjandusega peaks tegelema. Saatma sõltumatuid vaatlejaid Kultuurkapitali nõukogusse ja Kultuuri Kotta, et teada saada, millega seal õigupoolest tegeletakse. Ajalehe hoiak oleks pigem kultuurikriitiline, sest ta armastab kultuuri ja ootab sellelt suuri asju. Ent õnnestumistele tasub heldelt. Sirbi eesmärk peaks olema ka aastaauhindade välja andmine. Kui mõnes kategoorias auhinnaväärilist ei leidu, jääb aastaauhind andmata. Ajalehe tagakaas aga reserveeritaks kultuuriürituse plakateile, mis valitaks sinna esteetilistel alustel, alaliselt toimuva plakatikonkursi käigus, tasuta.

Toimetusmeeskond saab koosnema võimekatest kirjutajatest ja tööstusstandardiks saab, et kui hea rahvas ei suuda nõuetekohaselt kvaliteetset teksti nõuetekohaselt palju luua, siis täidavad toimetajad ise ruumi ära. See, et leht on oma tegijate nägu, on üks hea asi praeguse Sirbi juures. 

Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje. See tähendab ebaparanoilist koostööd ühiskonna kõikide osade vahel. Kultuuri järelvalve all.  Usume, et kultuur on parim raamistik ideoloogilise debati pidamiseks, olles loomult erapooletu ning ainult kvaliteeti nõudev. Sedasama, erapooletu kvaliteedi nõuet peaks peegeldama ka kultuuriajakirjanduse osa.

Nii kummaline, kui see ka ei tundu, on antud oludes tegu uue niši loomisega.

(Ja me oleks nõus mistahes hinda maksma, et venelasedki meile kirjutaksid. Nemad on ju ka siin või nii.)

KOOSTÖÖPOLITSEI
(KoMil)

234 comments:

 1. Ülimalt tervitatav. Ainult ma ei saa sellest Eesti noortekultusest ikka aru - pildi järgi vaadates on pea kõik ikka mõnusalt alla 40 või nii - kas siis huvitavad mõtted on ainult teatud vanusegrupil? Või on tulemas ka külaliskirjutajaid?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ülikoolides kohtab harva, agaka siiski palju arukamaid tüüpe. Selge see, et need "noored radikaalid" on Saagimi-Tähismaa kollast rinda imedes üles kasvanud, pealegi on nad kas tahtlikult (või tahtmata) võimu poolt manipuleeritud.

   Delete
 2. issand hoidku meid sellest vaevast, et kogu lehe ise täis peab kirjutama.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ikka tuleb ise teha, kes see teine teie töö ära teeb. Toimetajatel on aastate kogunenud usaldus autorite ja lugejatega. See praegu räigelt lõhutud. Aga parema puudusel võib ju Sirbis blogipostitusi trükkida. Jõudu!

   Delete
  2. Loomulikult peate te hakkama lehte täis kirjutama, kui te seda ise oma manifestis lubasite. Ja kes teile ikka kirjutab - kui algus on olnud selline, nagu ta on. Iseasi, kui kaua neid lugusid lugeda viitsitakse.

   Delete
  3. kirjutan siia jultunult üsna esimeste kommentaaride alla, aga normaalne inimene ei viitsi ju 150 tükki neid lugeda. mind tõsiselt ärritab see lause või mõtte "..leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje..." kasutamine väljarebitult või mõistmatult. (eesti) riike ei ole ju see üks õnnetu (eesti) erakond, tallinna kesklinn või (eesti) meedia. see manifest mõistab riiki nagu mina, mida krt tast kottida, kotid ju nii ka iseennast.

   Delete
 3. mulle meeldib. natuke märg juba isegi.

  ReplyDelete
 4. See progress küll pimestab. Kirjandusest pole visioonis sõnagi.

  ReplyDelete
 5. Kas vastab tõele, et Teder, Valk, Strandberg ja Kareva eile toimetusest koondati?

  ReplyDelete
 6. Replies
  1. Mida Veronika Valk valesti tegi või toimuski vallandamine võimupartei liikme tegemiste kritiseeriva kajastamise eest?

   Delete
 7. soovin jõudu, sest kuivõrd see nn kultuur, niivõrd on jõudud tarvis iseäranis, et see välja paistaks, midagi tähendaks ja kommunikeeriks. muidugi see visoon paistab väga Müürilehe sarane

  ReplyDelete
 8. Kohati tundub, et uus Sirp hakkab sarnanema Äripäeva ajakirjadega Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus, ehk siis Imeline Kultuur?!

  ReplyDelete
 9. ...et ta hakkaks vohama - kui HIV...(Y)

  ReplyDelete
 10. Appi kui äratuntav Kenderi stiil sellel "manifestil" on.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kas Kender kirjutas ise selle manifesti?
   Ma juba kartsin, et see võis olla keegi, kes ülikooli ka lõpetanud on.

   Delete
 11. Sümpaatne enesekindlus. Sooviks kuulda ka mõne sõna lugejatest - kas need ka muutuvad, kui toimetus vahetub? Lehetegemine on alati kahepoolne protsess :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. No mis minusse puutub, siis mina seda ei loe enam. Mul on sellest "noortepärasest" õhku täis originaalitsemisest juba ilma uue Sirbitagi kõrini. Sirp oli nagu oaas selles juutuubi ja "ole sina ise!" pasameres, kus kõik arvavad, et nad on erilised. Kender pole just ka eriti intelligentne. Pidevalt paistab välja, et ta ei tea millest ta räägib.

   Delete
  2. Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje. See tähendab ebaparanoilist koostööd ühiskonna kõikide osade vahel. Kultuuri järelvalve all. Usume, et kultuur on parim raamistik ideoloogilise debati pidamiseks- KARL MARKS, LENIN ja FR: ENGELS

   Delete
 12. miks te jõhkralt musti kaste pähe surute üleliigsetele inimestele pildil? ne krassiivo. üldse mitte ilus.

  ReplyDelete
 13. oho, kes arhitektuuritoimetaja posti üle võtab?

  ReplyDelete
 14. Muide za/umlased - te kirjutate üldiselt igavalt. Mitte edgylt. Samamoodi nagu Kender, kes kunagi oli päris lahe kirjanik (Pangapettus, Check Out mingil määral, Ebanormaalne), aga nüüd kui tema asju lugeda siis ajab haigutama. Et jah, vabandust kui keegi nüüd solvus.

  ReplyDelete
 15. Aa ja üks asi - kas te noored ikka saate aru, et Kender is playing you like a fiddle? Sest see on see, mida ta teeb, tema modus operandi.

  ReplyDelete
 16. "Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje". Natuke kummaline, kas pole? Jätta mulje, et kõik on hästi kuigi tegelik olukord on võibolla natuke teistsugune?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vasar oleks hea uus nimi. Selline tömp ja jõuline.

   Delete
  2. kender on langi granaat.

   Delete
 17. Mis mõtet on siis jätta nimeks "Sirp"? Kui orkaan nimega Kender ei jätta kivi-kivi-peale, lugejatele hakatakse lausa .... arvutimängude arvustusi pakkuma (kui osa ... Eesti kultuurist ?!), siis nad võiksid tõesti uue nime välja mõelda ja mitte solkida Sirpi.

  ReplyDelete
 18. ...videomängude arvustusi... Mida veel?! Kas kogu kõntsa, mis maailmas eksisteerib, peab Eesti üles noppima ja arvustama? Video- ja arvutimängud pole mitte kultuur, vaid antikultuur ja sellele Sirbis kohta olla ei tohi!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eesti kultuuriringkondade hetkeseisu peamine probleem ongi kahtlemata konservatiivne jäikus - väga selgelt on loodud piir "päris, tõese" kultuuri ja "mitte-kultuuri" vahel, põlastades ära kultuuri ja meelelahutuse või kultuuri ja igapäevaelu kokkupuutepunktid. Videomängud on kahtlemata suures ulatuses kunstivorm ning ei tähenda ainult GTA V-te ja Call of Dutyt. Näide arvutimänguarvustusest on ilmunud näiteks ka siinsamas väljaandes: http://www.zaum.ee/2013/06/kentucky-route-zero.html

   Delete
  2. märt, sina arvad et asi käib triviaalse küsimuse ümber, et kas maitea - myst on art või mitte. tegelt käib asi selle ümber, et meil tulevad riigikogu valimised.

   Delete
  3. Riigikogu valimised, olgu see temaatiline küsimus või mitte, ei ole kindlasti seotud konkreetse 14112013 1:37 probleemipüstitusega.

   Delete
  4. Miks ainult videomänge arvustada? Kas lauamängud ei olegi kultuuri osa? Samuti paintball, uka-uka, pimesikk jms. Vaadake maailma laiemalt, noored!

   Delete
  5. Sa kirjutad vaadake maailma laiemalt ja ise oled täielikult kinni selles, et " Mina tean mis on kultuur ja mis mitte. " Sa just-kui ütled, et vaata laiemalt seda mida mina tahan, et sa vaataksid. Ma küll ei ole absoluutselt nõus antud "visiooni" lõpupoole asetseva lausega " Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje. ", kuid tunnistan, et kultuur on oma tähenduselt palju laiahaardelisem kui seni tunnistatud.

   Minu arvamus? Ma mingil juhul ei kasutaks lauset: " Arvutimängudest tuleks rääkida ". See on absurdsus. Kuid aeg-ajalt kajastada midagi mis väärib tähelepanu? Kajastada midagi mis laiendab silmaringi? Otse loomulikult. Isegi kui see arvutimänguga seotud uudis peaks end ilmutama kord aastas, oleks korraliku kultuurist kirjutava ajakirja ülesanne seda ka kajastada... veel enam... omaks võtta kui kõlbab, kui ei, siis kritiseerida.

   Lõpetuseks. Ärge saage minust valesti aru. Kui Sirp tahab olla kultuuriajakiri peab ta avardama silmaringi. See mis hetkel tundub muutuvat tõepoolest väärib varemmainitud võrratut nime: " Imeline Vasar ".

   Delete
  6. +1 Jaak Maasalule!

   Delete
 19. You! Arvutimängudest tuleb rautselt kirjutama akata!

  ReplyDelete
 20. Mingi lasteaia lõpupilt?

  ReplyDelete
 21. "Sõnad ei saa hingata. Pigem vähem, kuid paremini. Teksti peamine eesmärk on olla loetav ning pakkuda huvi laiale lugejaskonnale."
  Jepp. Lõpp "eliitkultuurile". Kirjutage lihtlausetega ja nii suurelt, et ilma prillita lugeda saaks. Ja sellest, mis pakub laiemat huvi. Näiteks twerkimisest.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sellest, mis laiemat huvi pakub, kirjutavad Õhtuleht ja Kroonika

   Delete
  2. plankimisest võiks kirjutada! ja parkourist!

   Delete
  3. "Teksti peamine eesmärk on olla loetav ..."
   See on see lause osa, mille pärast ma ikka ootan rõõmsalt naeratades.
   Mul on Sirp tellitud ja ma loen igast numbrist ikka 2/3 läbi küll. Selle baasilt väidan, et kolmandik kuni kaks senisest Sirbist on toimetamata trükitud. Keegi võib ju tore teadlane või tantsujuht olla, aga see ei tähenda, et ta tunnetaks teksti ja lugejat. Nii ongi tavapärane, et lehekülje udu sees on tervelt poolteist mõtet.
   Mina ei ole selliste artiklite trükkimisel mingit mõtet näinud - võimalik mõte võib minu arvates olla isiklikes suhtes või tahtmises anda seekord trükki leht ilma ühegi valge leheküljeta!

   Delete
 22. miks mõnedel on must ruut näo asemel? kas nende nimi on Ruudu Ulas?

  ReplyDelete
 23. Mõtteid on, keelekasutus aga on kirjatükil kehvapoolne: korüfeed on erakordselt hästi omandanud bürokraatiakeele. Küllap see saab sisse viidama ka kultuurilehte.

  ReplyDelete
 24. Muide kes see J.F Lotman on? John Fitzgerald Lotman? Kurat sihuke seltskond hakkab siis Sirpi tegema...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jüri Franciscus (no shit, päriselt ka) Lotman on üks nende joomakaaslastest ja muidu ka kahtlane tüüp

   Delete
 25. Lugesin frontpage'i läbi, igaks juhuks.

  Resümee:

  lollakasmanifest

  mingi igav "lühijutt"

  igav luuletus

  igav lühijutt

  igav lühijutt/luuletus

  ReplyDelete
 26. Mulle meeldib see säärtega tulevane tõeministeeriumi töötaja.

  ReplyDelete
 27. Kokkuvõtvalt: tehtud on populistlik otsus hakata pandeerima vähimale ühisnimetajale nagu kõik teisedki. Keegi näikse olevat kirjutanud täie siirusega sellise mõtte nagu "Ka peab ütlema, et Sirp on praegusel kujul äärmiselt tekstitihe leht. Sõnad ei saa hingata. Pigem vähem, kuid paremini. Teksti peamine eesmärk on olla loetav ning pakkuda huvi laiale lugejaskonnale." Piinlik, ehkki kahtemata ajastukohane. Selle kõrval on suutmatus eristada teadust tehnoloogiast isegi üsna väike fopaa.

  ReplyDelete
 28. Päris korralikult on nii zaumnikute tanki panemise kui spinni tunnuseid (mäs eelarve?).

  Võimukriitiline Tarand asendatakse RE-truu Kenderiga ning ilmub manifest, kus lubatakse pildirohkemas ja massidele mõistetavamas keeles poliitikutele inimlikuma näo andmist.
  "Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje." et nad oleks ka ikka UHKED EESTI ÜLE! eks.
  Tabab seegi - jätta riigist selle elanikele normaalne MULJE.

  Oh, tõestage, et mul ei olnud eelnevaga õigus... katseaeg algab järgmmisel nädalal.

  P.S. Ei olnud ometi nii, et piltide avaldamiseks polnud ajakirjanduses kohta... küll aga oli Sirp ainus koht, kus sai avaldada sügavamaid analüüse.
  Ja mis puudutab arvutimänge.... kas sport siis polegi kultuur!?! Olümpiamängud on pretsedentitult suurim kultuurissündmus...

  ReplyDelete
 29. Nii mina ise kui ka mitmed tuttavad märkasid viimasel ajal, et Sirp oli kergelt alla käinud. Nagu siingi mainiti, olid lood liiga paljusõnalised ja lisan, et nendega ei öeldud nagu midagi. Stiil lähenes Elu24-le. Infotihedust ja teravmeelsust ootaks. Aga kuna lobisemise eest palka ei maksta, lõpetan siinkohal ja jään järgmist Sirpi ootama!

  ReplyDelete
  Replies
  1. hahahaha ja seda ütleb elu24 24/7 seleebrity

   Delete
  2. Kas tõesti usud, et ma ise endast Elu24-le materjali saadan?

   Delete
  3. Igatahes tegutsete te nii, et see pakub peamiselt huvi Elu24-le.

   Delete
  4. Mina olin küll kogu aeg arvamisel, et Difteeria-Signe ise ennast kollasesse pressi upitab.
   Kas tõesti eksisin?

   Delete
 30. [kopipeistin siia oma kommentaari, mille jätsin Aare Pilve FB-seinale]

  Ma ütlen päris ausalt ja käsi südamel, et mina lihtsalt kardan (võib-olla ma olen siis väga konservatiivne, aga) selliseid lauseid:

  "Ebakonstruktiivse kriitika väärtus langeb pöördvõrdes sellega, kui levinud ta on [...]" (Kas selle lause mõte on ikka läbi mõeldud? Et kui ebakonstruktiivset kriitikat on vähem, siis ta on väärtuslikum?! Vabandust, aga - wtf?)

  "Ka peab ütlema, et Sirp on praegusel kujul äärmiselt tekstitihe leht. Sõnad ei saa hingata." (On olemas hõredamaid lehti ja lasteraamatuid ka, lugemine ei peagi lihtne olema)

  "Samuti saab integreeritama videomängude arvustusi." (Milleks? Mida annab see eesti kultuurile? Kas arvutimänge mängitakse liiga vähe? On neid vaja populariseerida? Huviline ei leia muidu järgmist vajalikku ja arendavat mängu üles? Iga tekst on ühtlasi ka reklaam ja videomängud ei vaja reklaami.)

  ja kõige hirmutavam:

  "Uue toimetuse käe all saaks Sirbist leht, mille teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje." (No comments)

  ReplyDelete
  Replies
  1. kas horoskoobid ka ikka tulevad?

   Delete
  2. ""Ebakonstruktiivse kriitika väärtus langeb pöördvõrdes sellega, kui levinud ta on [...]" (Kas selle lause mõte on ikka läbi mõeldud? Et kui ebakonstruktiivset kriitikat on vähem, siis ta on väärtuslikum?"

   mkmm, kui see matemaatika korralikult läbi vaadata, tähendab "langeb pöördvõrdes sellega, kui levinud ta on", et mida levinum, seda vähem väärtus langeb. järelikult mida rohkem ebakonstruktiiviat, seda väärtuslikum.

   mis on veel lõbusam, iseasi, kas seda just öelda taheti.

   Delete
 31. nüüd on siis sirp ja vasar või? tule taevas appi.

  ReplyDelete
 32. Sirp: Eesti muljeleht. Nüüd 70% vähem sõnu!

  ReplyDelete
 33. Esimene number võiks tegeleda sellega, et ära defineerida, mis see kultuur Sirbi arust on. Kes viitsib, võib püüda välja nuputada, mitu erinevat definitsiooni siin on...

  Järgmised 11 numbrit võiks olla kirjutatud ainult eesti-venelaste poolt. Kompensatsiooniks või nii.

  Ahjaa. Üldiselt positiivne, et kas või üks number tuleks mingist kuradi Arujärve-suguse 19. sajandi muti ilast priina välja. A pool sellest "manifestist" (sest see pole isegi ju manifest) on pehmelt-öeldes vastanduv pask.

  Ja üks asi veel. Ma ei taha enam kunagi näha mingeid obskuurseid hinge-uurimusi või sarnaste "filosoofiliste" raamatute ülevaateid jms. Täiesti kasutu tegevus igas võimalikus mõttes.

  ReplyDelete
  Replies
  1. "et kas või üks number tuleks mingist kuradi Arujärve-suguse 19. sajandi muti ilast priina välja" - ilus ja südamlik! Kahekümne esimene sajand ikkagi.

   Delete
  2. Seega on Arujärv maailma vanim inimene.
   Ja selles vanuses nii terane, et nooremad ei saa ligigi. Vähemalt selle manifesti järgi otsustades.
   Kullakesed, teie oskus arvutimänge mängida on väljaspool kahtlusi.
   Kuid oskus head teksti kirjutada on olematu.
   Te kirjutate halvemini ja stamplikumalt kui isegi Jana Toom. Mihhail Stalnuhhiniga ei võrdle, temaga samal tasemel ei oska enamus eestlasi.
   Kui see nüüd näitabki kaasaegse harituse taset, siis jah, kahtlemata olete siis õige seltskond Sirpi kaasaegseks muutma.

   Delete
 34. Jõudu! Ajate head asja.

  ReplyDelete
 35. loen siin neid kommentaare ja imestan. ma ei ole zaum-lane. kaugel sellest. aga ma pole ka konservatiivne sirplane.
  miks ei võiks proovida verevahetust? mind sellised eksperimendid huvitavad ja usun, et nad rikastavad lõppkokkuvõttes.
  las noored möllavad. kunagi tuleb uus punt, kes võtab ohjad enda kätte. see on täiesti normaalne protsess.

  ReplyDelete
  Replies
  1. küsimus on selles, kuidas see muutus toime pandi.

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete
  3. Ei häiriks, kui neil oleks midagi konkreetset. Kuid ei ole. On loosungid, on lahmimist, aga ideid ei ole.
   On truualamlikku konformismi, väikestviisi lömitamist.
   Mitte midagi konkreetset. Mitte midagi kontseptuaalset.
   Kuskilt aga kumab läbi elementaarne harimatus.
   Kultuur kõige laiemas tähenduses hõlmab kõiki inimtegevuse alasid. Kõik on kultuur,
   Kas Sirp hakkab ka kõike käsitlema.
   Peldikukultuuri, riietumiskultuuri, rullnoka subkultuuri... Viimase esindajad on meil kaunis prominentsed, ühest sai kultuurilehe peatoimetaja, teisel on presidendi sinekuur.

   Delete
  4. Noored võivad muidugi möllata. Aga praegu on nad pandud möllama ühe konkreetse partei muhedate onude huvides. Nüüd on nad vist ise ka sellega kursis, kui demiurg Kender nendega aus soovib olla. Sellise poliitilise projektiga naiivselt kaas minnes on ZA/UM (mis iganes see ka pole) end lihtsalt täis teinud. Ja kahjustanud üldse noore alternatiivkultuuri mainet ja võimet.

   Päris masendav, et mõned inimesed on pandud siin uskuma, et tegu on mingi rohujuure värgi või "värske muutusena". ZA/UM pole siin mingit initsiatiivi üles näidanud, et pretendeerida ühiskondliku kultuuriavangardi positsioonile. Kõik on käinud tutvuse kaudu, kus kambale tähelepanuta jäänud kibestunud noorele antakse ühe partei ja tema abilise poolt võimalus end natuke välja elada. See ei ole ajaloos esimene kord.

   Kivirähk võttis selle hästi kokku (tsiteerin ERR'i):

   Kivirähk ütles ERRi uudisteportaalile, kommenteerides Kaur Kenderi saamist Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks, et suure ajaloohuvilisena leidis ta toimuvale paralleeli Vana-Rooma ajast, kui keiser Caligula nimetas oma hobuse senaatoriks.

   "Selles mõttes ei ole midagi uut päikese all. Ega Caligula ei teinud seda ka niisama lambist, tema eesmärk oli mitte niivõrd hobust ülendada, kuivõrd senatit alandada," lausus ta.

   Delete
 36. Selline kantseliidi viljeleja hakkab kultuuri tegema/vahendama?

  ReplyDelete
 37. "Eesti Vabariik on ära teeninud kaasaegsema kultuurilehe." Miks mitte! Kas arhitektuuri- ja teadustoimetaja koha kaotamine tähendab, et need valdkonnad on nüüd kultuuri vallast välja arvatud või kes uutest (kogu lugupidamise juures konkreetsete inimeste vastu, kuid minule teadaolevalt valdavalt keskharidusega, aga kindlasti vastava erihariduseta) toimetajatest on hinnatud pädevaks arhitektuuri ja teadusartikleid toimetama?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Veronika Valgul jätkus julgust/jultumust, kirjutada nii:
   "Poliitikud on vaiksed, linnapead või selle asemikku võistluse žüriis polnud. See pole alalhoidlikkus, vaid sulaselge korruptsioon. Kui räägime avalikust huvist, siis ei tohiks arendaja käest esimese hooga üldse midagi küsida. Meie linnades, sh Tartus peaksid esil olema linlaste vajadused – avaliku mõõtme vajadused, mitte eraarendaja (antud juhul Neinar Seli) eravajadused."
   http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=19737:selili-tartu&catid=20:arhitektuur&Itemid=25&issue=3460

   See ju lõhub kodanike muljet, et meil on normaalne riik!

   Delete
 38. a ja veel, et kes see tüdruk on seal paremal all nurgas? :p

  ReplyDelete
 39. Vana pedene Sirp on surnud, elagu uus pedene Sirp!

  ReplyDelete
  Replies
  1. word, mees. word!

   ja kuulge, peded, võtke see spämmikontroll maha. no ausalt...

   Delete
  2. Just!

   ja anon, päriselt ka, jah, mul läheb negatiivsete kommentaaride avaldamiseks 10 minutit, sest pean spämmikontrolli 10 korda enterima. kuradi pedene süsteem.

   Delete
 40. huvitav on see, et "noored mässajad" on niivõrd konformistlikud. kogu see jutt sobib muidugi väga hästi kaasaegse eesti laiemasse kirjutamisviisi (kantseliit, "saab"-tulevik, mässaja on see, kes julgeb öelda, et poliitikud on inimesed, kultuurivaldkond on a priori puuksuhaisune jne). jutt rehabiliteerib kogu oma kestuses poliitikuid ja tekib küsimus, kuskohast on tekkinud hirm selle suhtes, et poliitikud oleks "dehumaniseeritud"? ja selle "mulje, et eesti on normaalne riik" kohta on siin juba niigi kirjutatud - lisan omaltpoolt ainult seda, et "normaalne" (st "normikohane") on üsna kehv programmiline ideaal. väga hea, et käiakse välja oma ideoloogia - kuigi poisid, veel oleks võinud mõelda.

  esimene asi, mis uued autorid oma üllaste püüdluste tõestuseks ja õhu puhtaks tegemiseks võiksid teha, on rääkida algusest lõpuni ära, kuidas ots kenderini jõudis. sest isegi kui see asi ei ole räpane, näeb ta kangesti niimoodi välja.

  ReplyDelete
  Replies
  1. The evolution of punk - punk, post-punk, Keski astuda on punk (Truba), nüüd koalitsiooni poliitikat toetada on punk.

   Delete
  2. Punklaulupidu, president punklaulupidu avamas punk

   Delete
 41. Päris sümptomaatiline on see "vastasleeri" poolt kohe päevavalgele tõmmatud poliitniidistik. Väide, e t Kenderi motiivide taga on Rein Lang. Lubage naerda. Kirjeldada Kenderi tegutsemist kui Sirbi moondamist Reformierakonna Kesknädalaks. Igasuguse poliiträpasuse õhinal "avastamine" viitab küll mingile Pealtnägija-kompleksile. Lang ütles, et davai, Kender tehku, mis tahab, tal pohui, peaasi, et see piinlik situatsioon, kus ainsa tõsiseltvõetava k u l t u u r i l e h e peatoimetajaks ei soovi saada ühtainustki inimest, kaasaarvatud kultuurilehe peatoimetaja ise, ometi ära lõppeks. Nii nüüd ongi. Öeldakse, et sitt suus on parem kui mitte midagi. Sellele vastatakse, et kuule, tühi suu on sada korda parem kui suu, mis on sitta täis. Jah, aga kas ka siis kui sa oled kohe-kohe nälga suremas?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mingi naiiv oled või. Muidugi on Lang. Küsimus on võibolla selles, et kui otseselt, et kas äkki n-ö "anti mõista" et praegu nagu võiks kandideerida vms.

   Delete
  2. "Lang ütles, et davai, Kender tehku, mis tahab" +1

   Delete
  3. Kender kiibitseb siin ammu juba kahtlaselt. Mis seoks teda (endise?) Zaumi poliitiliste ja kõlbeliste põhimõtetega? Kender rebaselipu all kodumaad uueks loomas?!
   Nüüd siis kannab töö vilja, kuigi usutavuse nimel oleks võinud pingutada. A kesse viitsib, Eestis.

   Delete
 42. Kas tõesti on ZAUM'lastel niivähe mõistust, et nad lasevad end tanki panna? Enne austasin teid, aga nüüd... Ise te ju võitlesite reformi valeliku poliitika vastu, nüüd tulete välja lausa Manifestiga, et neid valelikke poliitikuid rahvale lähendada? Kas te ise ka saate aru, mida te kirjutate? Pole ju kalendrisse vaadates kohe mitte 1. aprill, muidu võiks arvata, et tegu on peene inglise huumoriga.

  "Poliitikuid ja teisi kirjaoskajaid peaks teineteisele lähendama, näitamaks, et mõlemal poolel on tegu inimestega, kes hoolimata mõningaist erimeelsustest jagavad siiski ühiseid eesmärke."

  Kas te tõesti arvate, et vene päritolu raha lausa kilekottidega kontorisse tassinud poliitikute tegu on vaid "mõningad erimeelsused rahvaga"?

  Asi on tõesti ZA UM - Mõistuse Väline. Te väärite oma nime. Ja määrite vene kultuuriliikumise nime, kust te omale nime virutasite.

  M A S E N D A V...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ladies and gentelmen - Ber Vaher!

   Delete
 43. Ps. Ma loodan tõsiselt, et neid musti ruute tuleb pildile juurde, sest ma eeldan, et need on veel need vähesed EETILISED ZAUM'lased, kes on sellest valeliku valitsuse poole lömitavast Manifestist end tagandanud. Loodetavasti jääb lõpuks sinna vaid üks ruuduga katmata nägu - Kender.

  ReplyDelete
 44. Huvitav, kas ja kui, siis kes sõpruskonnast ennast esimesena sellest arengust distantseerib.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Huvitav kas ja kuidas Lang mõistab, et ta pandi tanki

   Delete
 45. Nõus 8:29-ga. Loll lõksuastumine. Hiiglast mäletate Twin Peaksist? ÄRGE TEHKE SEDA! Meil on vaja head opositsiooni, meil on vaja Za/Umi! See on kaval käik Za/Um kinni panna, ära nõksida, kahjutuks teha. Viimane lootus on kadumas. Ärge astuge oportunistide leeri!

  ReplyDelete
 46. Peeter Ernits
  alati saab uut moodi teha, iseasi kas maksab.
  Kunagi oli selle lehe- nimi oli tal natuke teine- tiraaz väga palju suurem, aga nii oli ka teistel lehtedel.
  Lugesin manifesti korduvalt läbi- kahjuks targutav, ilutsev, selle asemel et otse öelda keerutav.
  Korraliku lehe tegemine pole lumme lasta, isu võib suur olla, kui kogemusi ja oskusi pole vajub asi sisinal kokku.
  Ootan huviga mune

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aga kui just seda sisinat keegi asja organiseerijaist käsi hõõrudes ootabki, vaat selles on konks. Uutmoodi tegemist ja tegijaid tervitaks, kui sellega seoses eelmisi tegijaid kahtlastel põhjustel ei kõrvaldataks. Ei usu, et Valk ja Kareva keelduksid noortega koostööd tegemast!

   Delete
 47. Tartu ülikooli õppejõuna tuleb tunnistada, et seda manifesti lugeda oli sügavalt piinlik.
  1) Need noored Zaumi inimesed kirjutavad sellega vabatahtlikult alla väljapaistvate professionaalide lahtilaskmisele, asja eest-teist taga, ilma igasuguste põhjendusteta. Kas saab veel puhtamat stalinismi ilmingut olla? XXI sajandi alguse Eestis? Võib-olla küüditada veel mõni toimetaja? Tarand Tomskisse? Kas see on ihaldatud uus kultuur? Doris Karevaga, ühe sügavama eesti kirjanduse tundjaga, tegid Sirbi kirjandusleheküljed kiirelt kvalitatiivse hüppe, nii autorite ringilt kui sisult. Ainus puudus oli, et kirjandust käsitletakse endiselt liiga vähe, ebaproportsionaalselt vähe, võrreldes selle mõjuga. Veronika Valk hakkas arhitektuurist nii hästi kirjutama, et pani arhitektuurist huvituma, sõltumata sellest, et majade peale, mis ümberringi kerkivad, pole võimalik vaadata nende arhitektuurilise viletsuse tõttu. Jne. Kuidas on võimalik, et selliste professionaalide põhjendamatu vallandamise peale ei astu kultuuriminister tagasi? Tegemist on Eesti riigi kõige autoriteetsema kultuuriväljaandega, mille vaimne mõju on kindlasti suurem kui tervel ministeeriumil. Mis võiks õigustada sellist stalinistlikku akti ja kuidas saab üldsus seda rahulikult pealt vaadata?
  2) Manifesti sisu reedab, et Zaum ei ole ammu Sirpi lugenud. Manifesti ideede puhul ei saagi aru, kas autorid on kuu pealt kukkunud või pole ajaleheputkast välja saanud. N.ö. visiooni ideed on tõesti ammendatud ühe tavalise ajalehekioski ajakirjade nomenklatuuriga - et kõik need ajakirjad võiksid olla ühes numbris koos. Järgmisena võiks katsetada näiteks mõne turuvisiooniga: et kui sisefilee juba müügil on, siis võiks sisefileed veel rohkem müügile paisata. Need justkui uudsed teemad, mida välja pakutakse, on ammu minevik. Kas või poliitika või ideoloogia, mida Sirbis viimastel aastatel on niigi ebaproportsionaalselt palju ja kultuuri ei inspireeri, sest poliitika peaks olema kultuuri tagajärg, mitte põhjus. Milleks oleks vaja veel ühte seltskonnakroonikat? Milleks veel ühte IT-bülletääni? Kas on vähe ajakirju, kus analüüsitakse tualettpaberi sorte? "Kultuur kui raamistik ideoloogia jaoks" on minevik. Kultuur on läinud ammu mingeid teisi teid, on tekkinud väga huvitav sünkretism eri põlvkondade vahel, aga sellest sünkretismist, millest järgnev kultuur kasvama hakkab, pole kahjuks manifestis jälgegi.
  3) Autorid pakuvad lahkelt, et nad suudavad kõikidest teemadest ise kirjutada ja see on väga peletav, sest viitab otseselt harimatusele. Eesti suuremaid probleeme on ebaprofessionaalsus peaaegu kõikidel elualadel. Kes sellist kultuurilehte vajaks? Muidugi see tekitab huvi, sest miks need inimesed varem pole silma paistnud? Anne on ju üks väheseid asju, mida pole võimalik varjata.
  4) Piinlik on lugeda samas seoses, et teksti peamine eesmärk peab olema loetavus. Võib-olla see meeldiks Ilmar Laabanile, võib-olla Alliksaar saaks sellest krambid, ei tea. Just teksti tihedus teebki Sirbi köitvaks. Juba kümmekond aastat on Sirp üks väheseid ajalehti, mida on üldse seetõttu mõtet lugeda ja tellida.
  4) Piinlik on, et selle manifestiga seoses määratakse niivõrd vastutusrikka väljaande peatoimetaja kohusetäitjaks juhuslik inimene, samas kui toimetusest endast on võtta terve rida professionaale, kellel on autoriteet. Kelle suhtumist eesti kultuuri see õieti iseloomustab? Kas see ongi see "normaalne mulje", mis riigist tuleb jätta?
  5) Toetada saaks siiski kaht ettepanekut: oluliselt suurendada tõlkeilukirjanduse retsenseerimist, mida võiks olla vähemalt sama palju kui eesti autorite kajastamist; lisada lehekülg huumorit, aga kui seda teeks tõesti ainult Zaum, siis parem mitte.


  ReplyDelete
  Replies
  1. Bravo, Marju! Suurepärane analüüs. Loodetavasti noored za/umlased loevad seda ja kui aru saavad, siis häbenevad natuke kasvõi tagantjärele. Kender muidugi ei saa aru, temalt oleks seda palju nõuda.

   Delete
  2. Tänulik Marju LepajõeleNovember 15, 2013 at 2:03 AM

   Aitäh vaevumast, Marju Lepajõe.

   Delete
 48. Edevatest zaumnikutest tehti osava liigutusega valitsusele kiidulauljad.
  Enne voiks Eesti saada omale valitsuse, kes hoolib riigist ja rahvast, inimestest?

  P.S. Paistab, et oigus oli neil, kes pidasid zaumnikuid kergelt taandarenenud kehkenpyksidest wannabedeks.

  Siiralt kahju.

  ReplyDelete
 49. Juba visioonidokumendi pilt on kõnekas: esimeses reas kolmel naisel varbad sissepoole. Mitte "cool" vaid kõhe… Ja lugedes on juba päris külm...

  ReplyDelete
 50. Igal juhul saab Sirp lähinädalatel lugejaid juurde, reklaam on olnud pöörane.

  ReplyDelete
 51. Kas iga numbriga ikka postri mõnest zaumnikust saab kaasa edaspidi?

  ReplyDelete
 52. Ma ei asuks kunagi ametikohale, mis on sihiklikult minu jaoks vabaks tehtud läbi vallandamise, kusjuures on veel vallandatud selline isik, nagu Doris Kareva. Minu eetika ei lubaks mul sellisele kohale asuda, juba puhtalt lugupidamisest Dorise vastu. Kultuuri aga ei saa teha ilma eetikata ega tõekspidamisteta. Lugupeetud zaumnikud, võtke vastu minu piiritu põlgus. Anu.

  ReplyDelete
 53. Nõustun täielikult siinsete mõtetega ning eelpool kõnelenud TÜ õppejõud sõnastas vististi olukorra kõige paremini. Mulgi on teie pärast kohutavalt piinlik. Teades teid, kuid ilmselt mitte tundes, arvasin teist enamat. Mitte igatahes, et olete vaid lihtsad aferistid. Olete te lihtsalt reaalsusest irdunud või arvate tõsimeeli, et teie manifest ja KoMil (sic?) on mingi õige ja vajalik viis asju ajada -- see riivab tugevasti mu õiglustunnet ja mina pööran teist ära.

  ReplyDelete
 54. Minu meelest ka väga piinlik.Teismeline, aga mitte stiilne, nagu tahetakse olla.Ja mingi väärtusega pole sel kõigel ammugi midagi pistmist.Ilmekas näide sellest oli ka "Kaheraudse" saade.

  ReplyDelete
 55. Veel pole hilja. Eksimine on inimlik. Olge inimesed, teid mõistetakse ja teile andestatakse.(variante pressiteateks: ajutine meelesegadus, desinformatsioon, raske haigus, piinamine ja ähvardamine, droogid joogis, tegemist oli performance´i või avaliku arvamuse uuringuga. Roosid poetessile.)

  ReplyDelete
  Replies
  1. +1, või kuidas siin on kombeks laikida.

   Delete
 56. Zaumi kommentaare üldiselt vaadates hakkab silma, et seal räägivad peamiselt zaumi tegelased omavahel. Praegune haudvaikus on üsna karjuv ja hakkab juba argpükslikuna paistma.

  ReplyDelete
 57. Ülikoolis vahel ka ikka tõesti teraseid noori kohates võin ikka väga julgelt öelda, et niisugused 'radikaalsed' noored on suureks kasvanud Saagimi-Tähismaa kollase pressi rinda imedes. Isegi Lotmanist ei tea nad midagi, aga ikka kaagutavad. Ilmselt on nende kultuur Justin Bieber ja Lady Gaga.

  ReplyDelete
 58. Siin on see probleem, et kui tahetakse olla pop ja noortepärane ja rääkida rohkem poliitikast ja poliitikutest, siis miks seda peaks eesti kultuurilehes tegema? Noorus on radikaalne, selge see, aga pole mõtet koos pesuveega beebit välja visata. Kindlasti leiab Sirbis ka midagi sellist, mida ei peaks noorushullusele ohverdama. Olen nõus, et Sirp vajaks reformimist, ent radikaalsus ei võrdu professionaalsusega: kõik oli enne paha-paha-paha, nüüd meie tuleme ja kõik saab heaks?!? Mis te lahmite? Tehke siis "Noor Sirp" või "Vikat" või "Kultuurihaamer" vmt.

  ReplyDelete
 59. Täna hommikuks on likvideeritud Sirbi Facebooki leheküljelt kõik Kenderi-kriitilised sõnavõtud. Nii palju siis sõnavabadusest Zaumi moodi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ei ole ju likvideeritud?

   Delete
  2. Siit aga on küll nii mõndagi teravat likvideeritud. Huvitav lähenemine - vaikne, sõnatu tsensuur. Hullem kui neil päevil.

   Delete
  3. Siit ka ei ole, just vaatasin, mul kaks versiooni sellest lehest lahti - üks eile õhtust (refreshimata), teise tegin täna. Juurde on tulnud küll kommentaare. Ja mõned kommentaarid on removed by the author.

   Delete
 60. Ei ole ju jah likvideeritud midagi. Nii kõik need kogu selle jama ümber tiirlevad kuulujutud tekivadki?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Minu eilne kommentaar on igatahes kustutatud. Ei hakka seda siin kordama.

   Delete
  2. Vaatasin Bloggeri spämmifiltritesse, 3-4 kommentaari oli sinna läinud, mh ka see (Anon 15.11 at 5:24PM) - tõstsin need nüüd tagasi ja vabandan, et varem ei märganud kontrollida. Hetkel ei tea ka, et keegi midagi kustutamas oleks käinud, aga blogi autorite seas on circa 20 administratiivsete õigustega inimest (praktiliselt kõik), nii et päris kindlalt ei tea öelda. Kui näib, et kellegi kustutatud kommentaar pole siiski tagasi ilmunud, võib minuga ühendust võtta või sellele kommentaarile vastates mulle märku anda - ehk annab midagi veel teha. :)

   Delete
 61. Need koondatud olgu rahuga ja teised ka vakka. Nende töö ei kandnud vilja, ei toonud muutusi, sest elu eestis on läinud pigem halvemaks. Za/Um on muutusi tinginud ja teeb seda ka teisel korral

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mis tähendab: Za/Um on muutusi tinginud? Kulla lapsed, teist teatakse veelgi vähem kui teie teate senisest Sirbist. Rääkimata teie tehtud muutustest.

   Delete
  2. Huvitav on vaadata, kuidas noored põlvkonnad igakordselt ohje haarates jälle jalgratast hakkavad leiutama, usaldamata sendi eestki vanakeste poolt praktikas läbiproovitud ja korduvalt kontrollitud oskusi ja teadmisi. Te, latsekese, pole sugugi teravamad, kui varasemad pliiatsid enne teid.
   Lisaks olete lasknud end odavasse poliitilisse avantüüri tõmmata, mis ka just vaimsuse plusspunkte ei lisa.

   Delete
  3. Kurb lugu küll, elaksime nagu uuest Stalini ajal, kus ebasobivaid kultuuritegelasi ja nendega koostööd tegevaid kodanikke avalikult alandati ja töölt lahti kangutati... ja nagu ikka, leidub alati selliste jõhkrate repressioonide elluviimiseks seltskond inimesi, kes on piisavalt andetud, edevad ja harimatud.

   Delete
 62. J. F Lotmani mainime tekstis on häbiväärne, nii suure nime teostamine on alatus, mille vastava pättseltskonnal õigus pole.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Anonymous@12.47! Veel häbiväärsem on hoopis see, et ajad segamini vanaisa ja lapselapse, Yuri Mihalovichi ja Jüri-Fransiscuse! Ata-ata! Või on tegemist J.F-i salapärase austaja/austajannaga?

   Delete
  2. Kes on see kurikuulus Juri Franciscus, kellest ma siin esimest korda kuulen, ja mis temast arvamusliidri teeb, et talle viitamisel ka mingi kaal oleks?

   Delete
 63. Rein Raud: "Suurim kaotaja on selles skandaalis muidugi rühmitus ZA/UM, mille liikmed säilitavad edaspidi lugupidamise vast ehk üksteise silmis."

  http://kultuur.err.ee/v/peauudis/d344f91a-d427-4e6e-86ea-1c26cb42f636

  ReplyDelete
 64. Zaumlased/Zaumnikud - mul on teile vaid üks küsimus - kes te faking sellised üldse olete, et TEIE jaoks peab koha vabaks tegema selline poetess nagu Doris Kareva?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Martin Luiga, Robert Kurvitz, kus on teie vastus? Miks kihutati enne teie ja teiesuguste toimetusse jõudmist seal minema Doris Kareva, suurepärane arhitektuurikriitik Veronika Valk, filmitoimetaja Tarmo Teder ja teadusest ja tehnoloogiast kogu teie mõistusetagusest kambast (kõigist kokku) võrratult rohkem teadev Marek Strandberg?

   Delete
  2. Väga armas pateetika. Strandbergile jalaga istmikusse andmise võimaluse eest maksaksid nii mõnedki kodanikud head raha.

   Delete
 65. Eesti ühiskonna reaktsioon kaadrivahetusele viimase kahe päeva jooksul on olnud sügavalt meelelahutuslik - sellist reklaami ajalehele olemasoleva eelarvega naljalt ei saa. Igatahes jõudu eksperimenteerimisel - olen ise kohatine ZA/UMi lugeja ning alates jägmisest nädalast ka Sirbi lugeja.

  ReplyDelete
 66. Edaspidi on mõtet Sirpi taas tellida. Siiralt hea meel, et värske veri just ZA/UMist tuleb. Jõudu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Telli, telli muidugi mitu tükki, äkki saad seltskonnakroonikst teada kes on J. F Lotman ja miks F on fukcing punktita. Tasuta saad kaasa Eestis asuvate vene kriminaalide platnoilaulude mp3-faili. Sest nemad ka on siin või nii.

   Delete
 67. Edgar->Kesknädal
  Ansip-Lang->varsti Oravanädalaks ümber nimetatud Sirp

  ReplyDelete
 68. Miks eesti keel ei voola sujuvalt, mis võõrapärased keelendid nagu "saab tehtama"... Selles tekstis on tajutav noore põlvkonna emakeeleoskuse puudulikkus. Nad vajavad väga head keeletoimetajat, praeguses stiilis eesti keelt ei tahaks küll uues "Sirbis" kohata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul oli ka lihtsalt lugemise mõttes ebameeldiv tekstist läbi murda. Ei mingit märki voolavast, sujuvast tekstist.

   Delete
  2. Ja valesti kasutatud sõnad: Designeeritud, integreeritud, mundaanne (Millele EKI näiteks vastust ei leidnud.)
   Kogu jutt oli auklik ja vigane, sõnu mis kasutati oldi ilmselt kusagilt uduselt kuuldud, kuid nende tähendusest ZA/UM küll suuremat ei tea.

   Delete
 69. Miks nii kindla visiooniga punt ei teinud täiesti uut lehte? Mulle meeldis vana Sirbi juures just see konservatiivsus, häiris isegi värvide tulek.

  ReplyDelete
 70. Ei noh, mõnus avalõik. Et kui keegi enam olukorraga riigis rahul pole, siis on tegu lihtsalt kehva fooniga. Siis oleks võinud ju üldse Nõukogude Liitu jäädagi. Võib-olla teete Putinile avalduse taasühinemiseks?

  ReplyDelete
 71. minu meelest võiksid inimesed oma nime alt, mitte anonüümselt kommentererida, sest hetkel eristan päris mitmeid anonüümsete kommentaaride kirjutajaid

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
 72. Õigus. aga Jonna, dont be a sellout, dont leave yourselfe blindsided. Sa/Te pole seda väärt. Olle ise tänaseks 4a. ajakirjanduses elanud, leian ma, et selle lühikese mõtteavaldusega ma suudan midagi panustada.

  ReplyDelete
 73. Eespool väidetakse, et Zaum on juba mingi muutuse teinud. Kas teie eesmärk oligi Kareva jt vallandada? Muid muutusi pole ju olnud.
  Teiega pole enne mõtet rääkida, kui defineerite mõisted "normaalne" ja "kultuur" ning argumenteerite, miks peab Sirp olema kultuurileht sõna kõige laiemas tähenduses ja miks ei sobi senine, kitsamas tähenduses suund.
  Ebamäärase sisuga mõistetel põhinevaid loosungeid mõistab igaüks produtseerida, defineerimine ja argumenteerimine on teised asjad.
  Loosungitega millegi hävitamine on ajaloost tuttav. Hungveipingid, komsomoli ratsavägi, "rahva tahet väljendavad" rünnakrühmad etc etc.

  ReplyDelete
  Replies
  1. vot täpselt nii - uut Sirpi pole veel ju ilmunud. mis siin ikka ilkuda.

   Delete
  2. üks teine anon k.le: ei ilgugi keegi ja pole küsimus uues Sirbis, vaid asjaajamises ja telgitagustes,mis ei anna tunnistust demokraatiast, vabadusest ja küpsetest väärtushinnangutest. Ühesõnaga, kodanike arutlus käib n.ö. normaalse ühiskonna teemal, sellise, mis peaks tolereerima ka "ilkumist" ehk siis kriitilist arupärimist

   Delete
  3. zaum pole ju kunagi nägu teinudki, nagu nad (sotsiaal)demokraatlikud oleksid. ja see klassikaline küpsus ka nende teema ei tundu olevat. neid asju oleks tulnud juba ammugi mujalt otsida, mitte zaumist

   Delete
 74. vaevalt, et ma sellout olen aga MPalli, ma ei tuvasta siiski seda, mis Teie nimi on.

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Ma täpsustaks, kui sa avaldaks oma nime. Ma tean, kes Sa oled. Sa vasta sama austusega. Noh, mis siin enam, mu nimi juba on avalik. Sama ei saa sinu kohta öelda, eksju?

   Delete
 75. Asjad praeguse seisuga: http://www.youtube.com/watch?v=7AEMiz6rcxc

  ReplyDelete
  Replies
  1. Asjad praeguse seisuga: http://www.ohtuleht.ee/554030

   Delete
 76. Joanna Ellmann, arvasin et on aru saada. Vabandust.

  ReplyDelete
 77. Üritasin sest tekstist mis siin lehel selle kamba poolt koostatud aru saada. Rumala inimesena, kel kodus sõnaraamatuid pole võtsin Wikipedia appi. Juhe jooksis kokku sõna metastaas juure.

  Wiki ütleb: Metastaas ehk siire ehk teisene haiguskolle (kreeka μετάστασις (metastasis) 'teise paikmesse siirdunud') on metastaatiline haiguslik seisund, millele on iseloomulik pahaloomuliste kasvajarakkude, mikroobide levik algkoldest, peamiselt vereringe ja lümfiringe vahendusel, organismi teistesse elunditesse. Kõik neoplasmid võivad metastaseeruda, kuid peamiselt peetakse metastaaside puhul silmas siiski pahaloomulise kasvaja algkoldest väljaspool paikneva teisese koldega seonduvat. Kui kasvaja rakk ja/või rakud erinevate tegurite kaasabil metastaseeruvad ja teises elundis paljunevad ning moodustavad seal veresoonkonnavälise kasvava massi, siis nimetatakse uut kasvajakollet rakkude sarnasuse tõttu teiseseks kasvajakoldeks.

  Olen paar korda ka vana sirpi üritanud lugeda. Ju siis pole sihtgrupp. Jään parem Liivi jms juure.

  ReplyDelete
 78. Kõrvalt vaadates on huvitav jälgida süüdistuste arengut: esmalt tembeldati meedias ja kommentaarides kõige suuremaks rahvavaenlaseks ja kaotajaks (vt näiteks Rein Raud http://uudised.err.ee/index.php?06291300 või Marju Lepajõe November 14, 2013 at 9:52 PM ) ZA/UMi seltskond. Järgmisena Kender. Siis Kultuuriministeerium, siis Reformierakond. Täna hommikul oli FB Sirbi seinale ilmunud, ennäe, lõpuks ka karm kriitika Väljataga kohta, kes olla kogu kurja juur. Mnjah, süüdlast on vaja, et ta ülesse puua. See on turvaline, sest siis on koletis kadunud.
  Näib, et kõige turvalisem ongi sel puhul kõige ohutum vaenlane puruks järada, ehk ZA/UMi tegijad: tuleb välja, et nad kirjutasid esmalt jõleda visiooni, paigaldasid Kenderi, lasid jõhkralt lahti toimetajad, sahmerdavad Reformikatega ja on tapnud kogu eesti silme all Sirbi. No vägev! Kus on noortel jõud ja haare! Kui ZA/UM on maatasa kommenteeritud, siis on Tehtud, probleem kadunud.
  Pisut naiivne on siiski arvata, et kurja juur on Za/Um. Ilmselt on siiski sedapidi, et neid kutsuti tegema midagi nende jaoks huvitavat, intrigeerivat, millel on väljund. Ja nad kasutasid võimalust. Jah, visioon oleks võinud settida ja olla paremini sõnastatud, aga ilmselt jäi aega napiks. Samas on visioon ju päris hea. Kes kedagi koondab, asemele võtab, kuidas ja mil moel seda teeb...see kõik ei tule ZA/Umilt. Käsuliinid jooksevad ikka ülevalt alla, mitte vastupidi. Kel tõeline himu koletis tappa, otsige ikka avarama pilguga.

  ReplyDelete
  Replies
  1. "Visioon on siiski päris hea" - kulla Hein, võimalik, et lugesite läbi Marju Lepajõe kirjutise, kuid aru pole Te sellest midagi saanud. See on see tänapäeva häda, et inimesed küll tunnevad tähti, loevad sõnu kokku, kuid mõttest aru ei saa.

   Delete
 79. Loo taga on loomulikult reformi valimispaanika.
  Tarand oli neile pinnuks silmas. Tarandist lahtisaamine oli otsustatud enne peatoimetaja konkurssi. Kuna kindlat oma meest peatoimetaja kohale kandideerimas ei olnud, siis kukutati konkurss läbi.
  Kender palgati juba varem propaganda jaoks ning otsustati temast teha uus peatoimetaja. Kuna konkursil läbiminek ei olnud kindel, siis tehti temast esialgu kt.
  Plaani teostamine käis jõhkra robustsusega.
  Uue peatoimetaja jaoks vallandati 4 toimetajat. Selleks, et peatoimetaja ei peaks oma käekesi määrima. Kaasa oli tal võtta noorte vihaste konformistide ehk ZA/UM kamp. Kiiruga klopsiti kokku mingi loosunglik visioon ja tuldi välja ilma konkreetsete plaanideta, tegema üht pikaajalisemat üldist kultuurilehte.
  Mõistmata, et üldine (süva)kultuurileht ei ole olnud ega saa olla platvorm ühe grupi eneseväljenduseks.
  Lõpuks on kõik asjaosalised rahul ja rõõmsad.
  Michal-Rosimannus kujutlevad, et hääli tuleb juurde, Lang saab tüütust Tarandist lahti, Kender saab ülemus olla, Zaum saab end väljendada ning palga peale.
  Zaum on afääris väike tegija. Ülesostetud konformistid, keda kasutatakse selleks, milleks tarvis ning niikaua, kui tarvis.
  Läheb afäär untsu, tehakse külma ükskõiksusega nendest süüdlased.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma hästi ei usu, et nad on ülesostetud. Hetkel pigem protsessi kaasa haaratud kuna neis on sisu, pealehakkamist ja piisavalt ägedust ja julgust. Ja ma ei nõustu Rein Raua arvamusega, et kõige suuremad kaotajad on Za/UMi tegijad. Pigem on nad kõige suuremad võitjad. Nad on ju noored, saavad superhea kogemuse selle triangliga.
   Nad on lihtsalt sõnumitoojad, keda proovitakse, nagu kombeks, maha lasta. Aga turvaline on maha lasta ju ikka kõige ohutum seltskond. Suurt kolli taga ajades võib ju ise surma saada.
   Mulle ZA/UM meeldib.

   Delete
  2. Tuntust nad võidavad, aga eks see üks kahtlane tuntus ole.
   Nimed jäetakse meelde. Läheb ettevõtmine aia taha ning nende nimed seostatakse ainsa kultuurilehe allakäiguga.
   Uljalt ja ettevalmistamatult minnakse avantüürile, jätmata endale eksimise ruumi.
   Hm moodsus näib seni väljenduvat sõnades motherfucker, fucking etc. Ikkagi inglise keeli, päris-inimeste keeli kõlab puhtana ja kuivana.
   Tõlgime need väljendid eesti keelde. Eks ole kaunis sõna "emanussija"? Ikkagi inglise keele rikastav mõju.
   Vene keeli väljendutakse kolmetäheliste kombinatsioonidega varjundirikkamalt.

   Delete
  3. See kultuurileht juba oli ühe grupi väljendusvahend. Ühe väga konkreetse grupi, kes nüüd karjub. Kõik teised on ootusärevuses, et ehk hakkab nüüd tõesti meie kultuurimaastikul, mis koosneb peamiselt klannidest ja gruppidest ja vanadest dünastiatest, midagi veidi avaramaks muutuma.

   Delete
  4. Kallid ZA/UM-i liikmed. Palun ärge laske end selles räpsases poliitilises mängus kaasa tõmmata. Te teenite üksnes Langi, Rosimannuse, Klaasi ja Michali huve, meeste, kelle kirjandusmaitse on Ayn Rand ja kelle kabinetilaudadel lebavad Thatcheri-Reagani elulood. Mehed, kes mõtlevad, et nad suudavadki tagatubade kaudu kõike, sest rahvas on ju nii mõjutatav ja kultuuriinimesed sellised eided.

   Freimida asi erinevate kultuuriklikkide vahelise kemplemisena, pole muud kui klassikaline jaga-ja-valitse taktika. Kahju, et nii vanad ja primitiivsed juhtimismeetodid nii palju eestlasi ära suudavad lollitada.

   Rohkem poliitilist mõtlemist, ZA/UM! Ärge tehke endist Langi-Rosimannuse kukkesid.

   Delete
  5. 16, 2013, 6:53
   Head noored. Mitmesugused grupeeringud ja sõpruskonnad on kultuuris ikka enamasti noorte inimeste harrastus - grupina on lihtsam nähtavaks saada ja läbi lüüa.
   Sirp ja teised Kultuurilehe väljaanded ei ole mingi grupeering: seal töötasid valdavalt täiskasvanud iseseisvad kunstiinimesed, head professionaalid.
   Avaramaks ei muutu midagi, kui kultuurilehe hõivab tõepoolest üks seni vähetuntud grupeering, kui leht muutub tõepoolest "ühe grupi väljendusvahendiks".

   Delete
  6. Senine leht ei olnud ühe grupi väljendusvahend.
   Tarandi panekul etteotsa tekkis küll selline kartus, aga peale Strandbergi ta omi toimetusse ei toonud.
   Toimetajad, kellest sisu sõltub, olid erineva suhtlusringiga inimesed ega kuulunud mingisse ühtsesse gruppi. Neid ühendas kuulumine toimetuse koosseisu ning respekteeriv suhtumine kultuuri.
   Loomulikult üritatakse divide et impera järgi kujutleda kogu lugu kunstigrupeeringute omavahelise hõõrumisena. Ikka selleks, et niiditõmbajad-nukujuhid varju jääksid.

   Delete
 80. Oh, millised "arengud" kommentaariumis... "Grupeeringud, poliitiline mäng, Tarandist lahtisaamine". Leht on ju ammu alla käinud ja halli igavust täis. Mis puutub siia poliitiline mäng ja ärategemine? Sisu vajab uuendamist ja värskemat stiili.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Poliitiline mäng ja ärategemine puutub siia sedavõrd, kui see on kogu selle muutuse taga. Küsimus on selles, kas me tahamegi kultuuripoliitikat, kus keegi ideoloog tagatoas otsustab loopida pomme sõltumatusse ja kriitilisse kultuurisektorisse; sisuliselt sekkuda sõnavabadusse. Mõnele meeldibki ilmselt olla ärakasutatu ja lojaalne oma ülemusele, ükskõik mis tema huvid või maailmavaade on. Ma ainult ei mõista, miks ZA/UM tahab selline marionett olla.

   Ja tõesti. Millal kellegi hea artikkel Sirbist tagasi saadeti?! Ei ole ise kunagi proovinud, aga arvan, et nad olid suhteliselt avatud. Kas tõesti on Reformierakond nii avangard, et viskas Kenderi tanki selleks, et Eesti kultuuris uut ja värskemat stiili edendada? Kui nii heatahtlikult, siis miks oma sekkumist eitatakse? Kogu see värske-vana konflikt on eesmärgiga ajada kultuurisektor omavahel tülli, kaklema Kenderi vastuolulise isiku ja ZA/UM-i nooruse üle, mis pole aga üldse selle asja tegelik konfliktikoht. Aga ma inimlikult mõistan, miks mõned inimesed soovivad ignoreerida neid probleemseid taustaküsimusi. Ma tahaks tõesti teada saada, kuidas zaumlased asjade käiku ise enda jaoks ratsionaliseerivad...

   Delete
  2. "Oh ei, mu sõber, su sõnad on hämarad, ma ei suuda mõista neid.”

   Luban endale olla sedavõrd naiivne, et ei usu "poliitilisse ärategemisse" antud juhtumis :) Mõistan, et koondatud inimesed on nördinud, et nii äkitselt tool ära tõmmati. Ma ei saa aga aru sellest, et kuidas hetkel on diskussioon sedavõrd kreenis isikute suunas, mitte publiku lugejaskonna suunas. ZA/UM`i "manifest" keskendub ju eelkõige sisu parandamisele ja seeläbi lugejaskonna teenimisele/informeerimisele. Mis tähtsust siin omavad mingite protseduuriliste reeglite eriamine ja "vandenõud"?

   Ma püüan lihtsalt aru saada, et millest on tingitud hirm a la "...keegi ideoloog tagatoas otsustab loopida pomme sõltumatusse ja kriitilisse kultuurisektorisse; sisuliselt sekkuda sõnavabadusse...." Kus on hirmu teoorial põhinevad faktid? Jagatagu siis neid, teadjamehed!

   Delete
  3. Jah, see on tõesti naiivne.

   Delete
  4. This comment has been removed by the author.

   Delete
  5. Neid fakte teab Toomas Väljataga. Ja ta on mitmeti mõista andnud, et Kenderi valik polnud tema enda ootamatult geniaalne idee. Et Väljataga valetab, on öelnud ka Valle-Sten Maiste, et asja taga on Rosimannus-Michal, on osutanud Ainar Ruussaar ja Anvar Samost, kusjuures viimane on vaadetelt liberaal ja tavaliselt toetab Reformierakonda. Ma ei arva, et need mehed loobiksid niisama alusetult sõnu ja kütaksid hüsteeriat. Kui Heli ei suuda (või ei soovi) küsida, mis selle asja taga on, siis pole tõesti tegemist muu kui naiivsusega. Eesti kultuuri, sh poliitkultuuri, suhtes ülimalt ohtliku naiivsusega. Mul on siiralt kahju.

   Delete
  6. "Ma püüan lihtsalt aru saada, et millest on tingitud hirm a la "...keegi ideoloog tagatoas otsustab loopida pomme sõltumatusse ja kriitilisse kultuurisektorisse; sisuliselt sekkuda sõnavabadusse....""

   See hirm on tingitud praktiliselt kõikide asjaosaliste ütlustest, et see on just nõnda.

   Delete
  7. "See hirm on tingitud praktiliselt kõikide asjaosaliste ütlustest, et see on just nõnda."

   Millised asjaosalised need faktiliselt midagi kinnitanud on, peale ähmaste kuulujuttude levitamise? Ruussaare unenägu ei ole fakt. Samost lihtsalt kordab hüsteeriliselt Ruussaare unenäo kirjeldust. Rohkem fakte ja analüüsivõimet, vähem unes nõidumist.

   Delete
  8. Arvad, et Ruussaar tõesti unes nägi?

   Näita siis palun oma analüüsivõimet ja ütle, mis kõige tõenäolisemalt juhtus. Ilma suurimate Eesti väljaannete ja uudisteagentuuri endiste juhtide põhjendamatu hüsteeriata...

   Delete
  9. Kusjuures see hüsteeriku-mõiste kasutamine siin on päris kaval. Aitab kinnistada sterotüüpi kultuuriinimestest kui mingitest feminiinsetest tõmblejatest, kes vajavadki isaliku poliitiku suunavat kätt.

   Eestlasele ikka meeldivad jobumunad: pista perse oma kõrgharidus ja ekspertkogemus, eit. Jalaga raisk.

   Paras alaarenenud Ida-Euroopa ma ütlen...

   Delete
  10. "Arvad, et Ruussaar tõesti unes nägi?" Vastus: teie kommentaari esimene sõna, "Arvad", muudab pikema diskussiooni mõttetuks. Arvamine pole fakt.

   "Kusjuures see hüsteeriku-mõiste kasutamine siin on päris kaval. Aitab kinnistada sterotüüpi kultuuriinimestest kui mingitest feminiinsetest tõmblejatest, kes vajavadki isaliku poliitiku suunavat kätt."
   Vastus: Sellest loen välja teiepoolset niiöelda kultuuriinimese paranoilist vastandamist tavainimesele (ma ise ei lahterdaks ennast ei kultuuri-, tava- ega kultuurituse inimeseks). Ühtlasi kinnitab teie ülepaisutatult agressiivne kommentaar, et meie edasine diskussioon muutuks vaid sisutuks emotsionaalseks lahmimiseks. Seega tõmban vestlusele siinkohal kriipsu alla. PS! Samosti hüsteerilisusega võib tutvuda kuulates viimast "Olukorrast riigis" saadet ning vaadates tema Twitteri säutse.

   Delete
  11. No kui ei soovi enda jaoks asjade käiku läbi analüüsida, siis palun väga. Mind ei huvitagi siin mingi vaidlus. Lihtsalt üllatab, et mõne inimese peas valitsevas universumis on viimaste päevade sündmused olnud igati loogilised, põhjendatud ja vastuoludeta. Praeguse seisuga ma ei mõista seda loogikat ja keegi pole asja usutavalt lahti seletanud (ja võtmeisik Väljataga keeldub "millegipärast" kommenteerimast). Kas baastasemel kriitiline mõtlemine on tõesti nii võõras?

   P.S. Mõtlen ka, et miks see Samost nii lambist "hüsteeritsema" peaks?! Mis temal sellega võita? Mingi hüsteeriapisik levib vist, et ka muidu igati tasakaalukad inimesed nagu Maiste või Hennoste, on korraga puhta segi läinud. Tore, et Rein "mis-see-minu-asi-on-kommenteerida" Lang, Klaas ja Michal vähemalt terved on. Karavan liigub edasi.

   P.P.S. Ei vastanda kultuuriinimesi kellegagi. See on pigem kategooria, mida teatud võimuringkonnad halvustada soovivad, kuna nad näivad olevat veel ainsad, kes riigivõimu mitte-keskerakondlikult kritiseerida viitsivad. Aga kena, et sa ennast ei lahterda. Mina ka mitte, ja ma pole ühegi kultuuri- ega riigiasutuse palgal.

   Delete
  12. Hennoste artikkel oli ju väga hea ja loogiline. Näitas "puust ja punaselt" ette kogu operatsiooni veidrused. Samost ei hüsteeritsenud ju eriti, arutas koos Muuliga oma saates Sirbi peatoimetaja kt veidra kaasuse kummalisusi, sh ka juriidilisi küsitavusi. Maistel peaks olema õigus töölt lahkuda, kui talle ei meeldi tema töökohas toimuv.
   Lisagem siis eelneva ko´mmentatori normaalsete inimeste hulka ka Rain Rosimannuse, siis on kamp koos

   Delete
 81. Üks spetsiifiline küsimus.
  IT inimesena ei saa aru, kuidas saab uue Windowsi läbikukkumine olla kultuurisündmus või üldse mingi sündmus. Ikka juhtub, et miski arendus läheb aia taha. See on loomulik nähtus.
  See on isegi paratamatu.
  Netipõhisusega pole sellel midagi pistmist. Võrk ei sõltu windowsist, see on ainult üks op-süsteem. Seni veel kodu ja kontori PC-del enim kasutatav, mujal aina vähem.
  Ebaõnnestunud disainiga kohvimasin ju ei ole kultuurisündmus.

  ReplyDelete
 82. Lisan windowsi küsimusele ääremärkuse.
  Sirp tundub pööblile igav, sest pööbel ei saa aru ja õiendab. Pikema teksti mõistmine on kaasaegse inimese jaoks liiga raske.
  Arukas inimene teab, et kõik ei peagi talle arusaadav olema. See on normaalne, seda ei pea põdema.
  Mina ei jaga tantsukunstist midagi. Autor võib kirjutada kuitahes huvitavalt, võib kasvõi ette tantsida, ikka ei saa aru ega paku huvi. Omaette kahtlustan, et eks see üks Louis XIV perverssus ole,
  Aga keegi huvitub, kellelegi on oluline.
  Ei hakka mina nõudma, et tants või sümfoonia jäetagu "rahva nõudmisel" ära või lahjendatagu kõigile suupäraseks.
  Peale mini on ka teisi maailma keskpunkte.
  Vähemalt mõned.

  ReplyDelete
  Replies
  1. see on nüüd küll üks humoorikas kommentaar :D

   Delete
 83. Head ZA/UMlased!
  Ma loodan, et olete nyyd välja maganud ja ytlete "Haa! see oli nali. See oli kultuuriline eksperiment".

  PS. Ja sönakinnitus ka peal...

  ReplyDelete
 84. Lõikas kõrvu väljend "sisu parandama". ma ei arva, et mitte kunagi mitte midagi ei saaks paremini teha, kui seni tehtud - kohe kindlasti saab -, aga praegusel juhul on selle sisuparandamisega küll, nii, et meenuvad nahkjakkides komissarid Venemaa avarustest, kes tulid omal ajal samuti "sisu parandama" ja asju "õigeks" sättima... Sest iseäranis siis, kui asi puudutab kultuuriväljaandeid, peaks üheks oluliseks märksõnaks siiski olema haridus, vastuseis brutaalsusele ja laiatarbekauplusele jne. Suure hulga olulist sel teemal ütles ära Marju Lepajõe siin eespool.

  ReplyDelete
 85. Üht asja tasub märkida: järgmise nädala Sirp tõenäoliselt ei näita, mis kvaliteetid need tankistid suudavad hoida. Igal lehel ja ajakirjal on hulk artikleid, mis on ette kirjutatud ja avaldamiseks valmis. 22 novembri Sirp koosneb eeldatavasti suures osas nendest. Zaumi madallendu võib arvatavasti oodata alles nädal pärast seda.

  Teisalt ma juba ootan seda "revüüd", mida Luiga oma sisutühjas intervjuus mainis - peamiselt nägemaks, mil moel põrkuvad kokku Luiga kirjaoskamatus ja mõttelihtsus ning Aili Künstleri vanakooli keeleteadmine.

  ReplyDelete
 86. ZA/UM = ЗА/УМ

  Kas "Mõistuse eest" või "Mõistuse taha"? Tegemist on siiski pigem mõistusetaguse nähtusega.

  ReplyDelete
 87. Paluksin mõnel targemal lahti seletada, mis asjad on "mundaansed eesmärgid" (SIRBI visioonidokumendist)

  ReplyDelete
 88. https://www.facebook.com/marten.rattasepp/posts/677003578997454

  ReplyDelete
 89. kas on mõeldav, et Väljataga lambist nõusolek nimetada KK viimase pakkumise peale peatoimetaja kt-ks Larini asemel, et selles väljendub Väljataga vaikiv, kuid sügav meeleheide Sirbi tegeliku seisu üle ja arusaamine, et Lariniga midagi muutu, aga vaja oleks muUtusi ASAP. Olles toibumas massihüsteeriast, hakkan vaikselt ZAuMi poole üle minema. Ärge kohkuge poriloopimisest ja sõnnikuveost. Inerts on kohutav asi, eriti kahe kõrva vahel.

  ReplyDelete
 90. Ei ole mõeldav. Sirbi seis ei oleks nii nutune peatoimetajaga ega ilma.
  Kui kt ehk ajutine hakkab sisuliselt muutma ja kohandama oma arusaama järgi, on tulemuseks tõmblemine. Tuleb alaline juht ja jälle kukutakse muutma.
  Väljataga hullumise ja ebaadekvaatse tegutsemise taga on väline surve ja ilmselt ähvardused kõigi kultuuriväljaannete suhtes.
  Oleks tegu haigusega, oleks kiirabi ta juba minema toimetanud.

  ReplyDelete
 91. Olgu. Ma pidin vahepeal erinevalt teistest tööd ka tegema.

  Alustuseks Jonna, ma avaldasin oma täisnime! See, et Teie/teie selle ära kustutasite on oma viga, nüüd paistab välja nagu ma oleks mingi lambi aftemathfagget.

  Ma ei tunne teie isa Kauri isiklikult, sellestki hoolimata ma usun, et teil on omal niipalju mõistust, et te ei nussi oma enda olemust, oma käekirja ära. ZAUM ZAUM ees ja taga. Muud teie BOSS öelda ei oska. ZAUM siin ja ZAUM seal. 99% tõenäosus, et 6 kuuga Te keerate asja perse kapitaalselt.

  Muidugi mulle ei meeldi tänane Sirp. See käib mu kodus. Ma elan üksi/kaksi, kuidas kunagi. Siiski, ma tellin seda. Kampsunid ja Oskar Lutsu voodilauad nagu üks sulesepp siin mainis tõesti ole minu maitsemeel. Sirp võik olla hoopis midagi muud, mis ta hetkel on. Kühvel on aga selles, et teid veab inimene, kes on tuttav ainult tänava kultuuriga. Selle all pean silmas Viru taksojuhte, Lepiksoni, Krossi ja muid valuuta maijaid inimesi. Labasus. Te ju ei ole labased. Miks enda nime põhja lasta mingi ühe kurdai antoni nimel. See on kultuur või? Te tahate meelde jääda selle järgi, et lasite ühe crackheadi tõttu ennast alla, kukeks...on õige termin vist teie järgi?

  Ühesõnaga, minge küsige oma emalt nõu, võtke tükk rabarberi kooki ja rahunege maha ning saatke see aferist perse.

  Ma tean, et ma muutsin ainsust/mitmust.... olen bi-polaar, tunnistan.

  Õnne

  ReplyDelete
 92. ma ei kustutand midagi ära, mul on muud ka teha, kui kustutada. tänan avaldamast. see on täiesti alles: Mattias PalliNovember 16, 2013 at 2:01 AM
  This comment has been removed by the author.
  lugege hoolikmalt.

  mu ema on uuesti sirbist sillas btw, nagu ka vanaema.

  ReplyDelete
 93. Vähemalt Anvar Samost julgeb kartmatult ja ausalt rääkida, mis tegelikult toimus. Loodan, et lõpuks ka Väljataga ise. Tõega päästaks kõige rohkem ja seoks lõplikult Refi käed SA Kultuurilehe suhtes.

  ReplyDelete